01.09.2016 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Dobra vijest je da svatko od nas može dati mali doprinos očuvanju planeta i okoliša i to malim izmjenama dnevnih navika.
Naša planeta se zagrijava, glečeri se tope, razina mora raste i ekstremne vremenske prilike kao što su suše, cikloni i poplave postaju sve više uobičajeni. Svi ovi događaji imaju dvije stvari zajedničke, a to je da su njima najviše pogođen najsiromašniji sloj stanovništva od kojih mnogi rade kao farmeri i to im otežava uzgoj hrane. Druga stvar da oni mogu biti prijetnja ostvarivanju globalnog cilja za okončanje gladi do 2030. godine.
Dobra vijest je da svatko od nas može dati mali doprinos očuvanju planeta i okoliša i to malim izmjenama dnevnih navika.
Evo što svatko od nas može uraditi za spašavanje okoliša:
Ne trošite nekontrolirano vodu
Preferirajte tuširanje, a ne kupke. Ugasite vodu dok perete zube. Dok četkate zube potrošite 6 litara vode, a ako je držite zatvorenu 1 litar vode.
Ako primjetite neko curenje iz cijevi popravite ih. Ako imate slavinu koja curi godišnje potrošite 11.000 litara vode godišnje.
Diversificirajte svoju dijetu
Pokušajte jesti vegetarijansku hranu (uključujući mahunarke poput leće, graha, graška i slanutka)umjesto jednog mesnog obroka svaki tjedan.
Više prirodnih resursa se koristi za osiguranje jela od mesa nego od biljaka, posebno vode.
Držite zemljište i vodu čistim
Skupljate smeće i kupujte higijenske potrepštine, boje i druge proizvode koji su bez jakih kemikalija. Smanjujući otpad i koristeći eko-friendly proizvode možete graničiti zagađenje vode.
Birajte voće koje je ružno na izgled
Probajte voće koje ružno izgleda i iskoritite hranu koja bi drugačije završila u smeću.
Ne dopustite da vas etikete zavaraju
Postoji velika razlika između najbolje iskoristiti i rok trajanja. Ponekad je hrana sigurna čak i nakon isteka roka trajanja.
Ograničite upotrebu plastike
Kupite minimalno zapakiranu robu, ponijeti ceker kada idete u trgovinu.
Skladištite hranu sigurno
Kada skladištite hranu u svoje ormare ili frižidere, premjestiti starije proizvode naprijed. Koristite posude sa hermetičkim zatvaranjem kako bi održali hranu svježom u hladnjaku.
Ostatke hrane ne bacajte
Ako ste skuhali previše hrane ne bacajte je. Zamrznite hranu kako bi je mogli koristiti neki drugi dan ili je koristiti za neki sljedeći obrok. Ako ste u restoranu pitajte za pola porcije ako mislite da bi čitava moglo bi biti prevelika ili tražiti da ono što vam ostane ponesete doma. Ovim ćete uštedjeti hranu i novac.
Kupujte lokalne proizvode
Kupujući lokalne proizvode podržavate poslovanje lokalnih kompanija i jedete svježiju hranu.
Pametno iskoristite smeće
Osim reduciranja bacanja otpada dajte onaj otpad koju može ići u recikliranje kao što su baterije, mobilni telefoni, gume...Oni mogu uzrokovati veliko zagađenje okoliša.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.