21.07.2015 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Fena
Građani tek djelomično poštuju savjete ljekara, te uprkos preporukama, kako kaže, izlaze vani u periodu od 11 do 17 sati kad sunce najjače grije, ne uzimaju dovoljno tečnosti, niti štite izložene dijelove tijela.
Visoke temperature i slaba cirkulacija zraka utječu na zdravstveno stanje posebno starijih osoba, hroničnih bolesnika i osoba slabije fizičke kondicije, te se stoga preporučuje maksimalno izbjegavanje boravka na otvorenom prostoru u periodu kad je sunce najjače i redovno uzimanje propisane terapije.
Doktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo Enisa Bećarević kaže Feni da je u toj medicinskoj ustanovi povećan broj pacijenata, a uglavnom se žale na povišen krvni tlak, glavobolje, vrtoglavice, ali i stomačne smetnje.
Građani tek djelomično poštuju savjete ljekara, te uprkos preporukama, kako kaže, izlaze vani u periodu od 11 do 17 sati kad sunce najjače grije, ne uzimaju dovoljno tečnosti, niti štite izložene dijelove tijela.
"Nakon toga javljaju se nama. Ipak, kako period vrućina duže traje većina ljudi se prilagođava situaciji i redovne aktivnosti obavljaju rano ujutro ili navečer, redovnu terapiju uzimaju oni koji to trebaju", kaže ona.
Zbog visokih temperatura zraka stručnjaci preporučuju izbjegavanje izlaganja suncu u periodu od 10 do 17 sati. Ukoliko se ipak izlazi na sunce u spomenutom periodu bitno je zaštititi glavu laganim šeširom ili kapom, a važno je i druge dijelove tijela zaštititi laganom svijetlom odjećom od prirodnih materijala.
U vrijeme velikih vrućina trebalo bi izbjegavati teže fizičke napore.
Savjetuju da u periodu visokih temperatura zraka i vrućine, kao i nedostatka svježine u noći, hronični bolesnici maksimalno reduciraju kretanje i fizičke aktivnosti. Isto vrijedi i za ostale rizične grupe stanovništva, starije osobe, djecu, meteoropate....
Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda prognoziraju sunčano i vruće i za period koji slijedi, uz nešto niže temperature zraka.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.