17.02.2016 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Avaz.ba
Prema najnovijem istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Language Sciences Journal, dokazano je da naše navike o našoj inteligenciji govore mnogo više nego što se to dosad smatralo.
Prema najnovijem istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Language Sciences Journal, dokazano je da naše navike o našoj inteligenciji govore mnogo više nego što se to dosad smatralo.
Naime, otkrivena je povezanost između učestalosti psovki i veličini vokabulara. Drugim riječima, prema spomenutom istraživanju, oni koji češće psuju imaju bogatiji vokabular od onih koji to ne čine.
- Kada su u pitanju psovke, uobičajena je pretpostavka da su oni koji psuju lijeni, nemaju adekvatan vokabular, da su neobrazovani te da se jednostavno ne mogu kontrolisati - stoji u izveštaju u kojem piše da je stvarnost potpuno drugačija.
- Govornici koji koriste tabu riječi razumiju njihov opšti izražajni sadržaj, kao i suptilne razlike između njih... Sposobnost da uoče te blage distinkcije svjedoče o širem lingvističkom znanju - navode istraživači, a prenose večernje.novosti.
Takođe, The Independent je objavio članak u kojem opisuje istraživanje u kojem je učestvovalo hiljadu studenata sa univerziteta u Madridu. Testirani su i ispitani na temelju njihovih navika spavanja. Studija je pokazala da su oni studenti koji su ostali budni do kasno u noć u prosjeku postizali više rezultate kod induktivnog zaključivanja što je dobar pokazatelj inteligencije, uspjeha u školi i razmišljanja izvan okvira.
Pored toga, studija sprovedena na Univerzitetu u Minesoti došla je do rezultata kako su osobe koje žive u neredu kreativnije od onih koje žive u urednoj okolini.
Kako piše u studiji, veća je vjerovatnoća da će osobe koje žive u čistom okruženju živjeti zdravo i biti tačne, ali ne i kreativnije od onih koji rade ispod hrpe smeća.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.