06.06.2016 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Britanski naučnici su otkrili da mutacija gena omogućava leptirima da izmjene boju, pa čak i izgled krila da bi pobjegli grabljivicama.
Britanski naučnici su otkrili da mutacija gena omogućava leptirima da izmjene boju, pa čak i izgled krila da bi pobjegli grabljivicama, kao i da neki mijenjaju boju da bi ličili na stablo određenog drveta. Jedan noćni leptir, biberasti moljac (Biston betularia) najpoznatiji je po tome. Ima ga u engleskim gradovima i obično je svijetle boje, neprimetan na stablu breze.
Tokom industrijske revolucije u Engleskoj u XIX veku, drveće je počela da prekriva ugljena prašina, te su i stabla breza postala tamnija. Biberasti moljac se tada prilagodio da bi ostao nezapažen na potamnelom drveću. Jedna od najvećih prirodnih misterija: Otkrivena tajna kraljevskog leptira Entomolozi sa Univerziteta u Liverpulu otkrili su sada da tu mutaciju prouzrokuje gen nazvan korteks koji omogućava savršenu kamuflažu.
Taj gen tog moljca je, po studiji objavljenoj u naučnom časopisu Nature, počeo da mutira 1819. godine kada se zahuktala industrijska revolucija. Naučnici su u drugom istraživanju ocijenili da isti taj gen mijenja i šaru na krilima leptira, takođe radi kamuflaže, da bi opstali.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.