Ne namještajte krevet za bolje zdravlje

28.10.2015 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Akta.ba

Ne namještajte krevet za bolje zdravlje

Posteljina na razmještenom krevetu se brže suši a, kako su naučnici su ustanovili, grinje ne mogu da opstanu bez vlage.

Jedan od načina da smanjite broj grinja u svom krevetu jeste da ga ujutru ne namještate.

Posteljina na razmještenom krevetu se brže suši a, kako su naučnici su ustanovili, grinje ne mogu da opstanu bez vlage.

Ukoliko ne stižete da svako jutro namjestite krevete, neka vas ne grize savjest jer, naučnici tvrde, to može da bude dobro za zdravlje!

Iako vam uz razmješten krevet soba izgleda neuredno, istraživanja ukazuju da se u takvim uslovima smanjuje broj grinja koje su među najčešćim uzročnicima alergije i astme...

Grinjama odgovaraju toplota i vlaga dok ležimo u krevetima ili ako ih "zatrpamo" utegnutom posteljinom.

Međutim, ukoliko krevet ostavimo razmješten, posteljina se brže osuši, a nedostatak vlage nikako ne prija minijaturnim napasnicima, ustanovili su istraživači sa britanskog Univerziteta Kingston.

Procjena je da se u krevetu u prosjeku nalazi i do 1,5 miliona grinja koje se hrane ljuspicama ljudske kože, a proizvode alergene koje udišemo dok spavamo...

Naučnici su razvili kompjuterski model koji im omogućava da prate kako promjene u kućnim uslovima utiču na broj grinja u krevetu.

Ustanovljeno je da grinje opstaju tako što iz atmosfere apsorbuju vlagu uz pomoć malih žlijezda koje se nalaze izvan njihovih tijela.

"Jednostavan postupak, kao što je ostavljanje kreveta razmještenog tokom dana omogućava da vlaga ispari iz posteljine i madraca, tako da grinje dehidriraju i na kraju uginu", objašnjava dr Stiven Pretlav, koji je učestvovao u istraživanju.

U nastavku istraživanja, naučnici će pokušati da ustanove kako promjene u sistemu grijanja, ventilacije ili građevinske izolacije utiču na opstanak grinja.

Istraživači pokušavaju da otkriju način za redukovanje broja grinja u prosječnom britanskom domaćinstvu i tvrde da je svaka funta uložena u ovu studiju "zlata vrijedna". Naime, godišnje se u Velikoj Britaniji na liječenje bolesti koje izazivaju ove sićušne životinje potroši oko 700 miliona funti!

Hayat

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)