16.07.2015 |
Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE
Izvor: Nezavisne novine
Specijalisti ruskog Nacionalnog istraživačkog nuklearnog univerziteta (MIFI) napravili su kapsulu za ispitivanje digestivnog trakta.
Specijalisti ruskog Nacionalnog istraživačkog nuklearnog univerziteta (MIFI) napravili su kapsulu za ispitivanje digestivnog trakta.
Planirano je da krajem tekuće godine počne proizvodnja jedinstvenih "pametnih kapsula", odnosno endoskopskog kompleksa "Landiš" (Đurđevak), koji su napravili stručnjaci Nacionalnog istraživačkog nuklearnog univerziteta (MIFI).
Naime, radi se o omanjoj kapsuli za jednokratnu upotrebu, koja ima sopstveni izvor napajanja i minijaturnu kameru u boji. Takođe, tu je i kompaktni predajnik, koji se pričvršćuje za pojas pacijenta i program koji omogućava vezu sa kompjuterom i praćenje stanja, a koje "sakuplja" kapsula nakon što je pacijent proguta i prođe kroz čitav digestivni trakt.
"Plan nam je da krajem godine započnemo proizvodnju ovih kapsula", kaže zamjenik rukovodioca Inženjerskog centra MIFI Konstantin Mežankov.
Prema njegovim riječima, proizvodni pogon se gradi sredstvima "Rosatoma", koji je zainteresovan da u okviru svojih "zatvorenih, istraživačkih gradova" stvori nova radna mjesta zahvaljujući proizvodnji novih, visokotehnoloških artikala.
On je dodao da će sljedeće modifikacije kapsule omogućiti da se njene funkcionalne mogućnosti prošire i da se poboljša kvalitet ispitivanja.
"Recimo da ljekar ne može da sjedi čitav dan i da posmatra sve što se dešava u želucu pacijenta. Zato smo mi napravili takav program koji automatski prepoznaje moguće povrede ili promjene unutar trakta i šalje signal ljekaru, kako bi tu zonu pažljivije pregledao", rekao je Mežankov.
"U poređenju sa sličnim japanskim ili izraelskim proizvodima, ruski program može da koristi svaki kompjuter, dok se u inostranim verzijama uz kapsulu mora kupiti i specijalni kompjuter", dodaje zamjenik rukovodioca Inženjerskog centra MIFI.
Takođe, važno je i to što naučnici rade na tome da ovu kapsulu usavrše i tom smislu kako bi bila i značajno jeftinija. Sljedeći korak je i stvaranje magnetne kapsule koja će sa sobom nositi i lijek.
"Mi kao Inženjerski centar, za 'Rosatom' smo neka vrsta generatora ideja, koje mogu pomoći da mladi naučnici ostanu da rade na svojim matičnim institutima u provinciji. Imamo mnogo interesantnih ideja na kojima dalje radimo i kojima nema ravnih u inostranstvu", zaključio je Mežankov.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.