16.02.2016 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Čarls Darvin je podržao drugu hipotezu. Vjerovao je da smo slični životinjama i da je naša inteligencija samo produkt visoke evolucije.
Čarls Darvin je podržao drugu hipotezu. Vjerovao je da smo slični životinjama i da je naša inteligencija samo produkt visoke evolucije.
Međutim, prema tvrdnji Marka Hauzera, direktoru Laboratorije za kognitivnu evoluciju Univerziteta "Harvard", u nedavnom članku objavljenom u časopisu Scientific American, postoje dokazi da je između ljudskog i životinjskog intelekta dublji jaz.
Hauzer i njegove kolege indentifikovale su četiri sposobnosti ljudskog uma za koje vjeruju da nas čine drugačijima od ostalih Zemljana.
Generativno računanje
Ljudi mogu generisati praktično neograničen broj različitih riječi i pojmova.
Radimo to na dva način: rekurzivnom metodom i kombinatorikom. Rekurzivna metoda nam omogućava da primijenimo naučeno pravilo za stvaranje novih izraza, dok nam kombinatorika omogućava da mješamo različite naučene elemente i stvorimo novi koncept.
Slobodna kombinacija ideja
"Slobodna kombinacija ideja" , objašnjava Hauzer, "omogućava miješanje različitih domena znanja kao što su umjetnost, pol, prostor, uzročnosti i prijateljstva, čime se stvaraju novi zakoni, društveni odnosi i prijateljstva."
Mentalni simboli
Ovo je naš način da kodiramo čulna iskustva. Ona čine osnovu naših kompleksnih sistema jezika i komunikacije. Možemo izabrati da držimo mentalne simbole za sebe ili da ih predstavljamo drugima koristeći reči i slike.
Apstraktna misao
Apstraktna misao je razmišljanje o stvarim koje su izvan naših osjećanja. To ne znači da se naše mentalne sposobnosti u potpunosti formiraju niotkuda. Hauzer tvrdi da su istraživači pronašli elemente konstrukcije ljudske spoznaje u drugim vrstama. Ipak, ta konstrukcija čini tek osnovu solitera koji predstavlja ljudski um.
Evoluciono porijeklo naših kognitivnih sposobnosti i dalje je prilično nejasno. Jasnoća se nazire tek novim uvidom u eksperimentalne tehnologije, ali i tu postoje mnoga nerješena pitanja.
(nationalgeographic.rs)
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.