Foto: Canva
06.01.2025 |
Analize
Izvor: Akta.ba
Revizori upozoravaju da bi u slučaju prirodne ili druge katastrofe, stanovništvo bilo ostavljeno bez osnovnih potrepština već za nekoliko dana.
Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine proveo je praćenje realizacije preporuka iz Izvještaja revizije učinka "Upravljanje robnim rezervama u Federaciji BiH”, objavljenog 2022. godine. Cilj je bio ispitati preduzete aktivnosti i procijeniti u kojoj mjeri su date preporuke realizovane.
Praćenje je obuhvatilo aktivnosti Vlade Federacije BiH i kantonalnih vlada, te Federalne i kantonalnih direkcija robnih rezervi, poduzete u periodu od decembra 2022. do septembra 2024. godine, na realizaciji ukupno 11 preporuka, saopćeno je iz Ureda za reviziju institucija u FBiH.
U najnovijem izvještaju otkriveni su alarmantni podaci o stanju robnih rezervi na nivou Federacije i kantona. Prema nalazima, trenutne zalihe su minimalne i dovoljne za samo nekoliko dana, dok pojedine direkcije uopće ne posjeduju osnovne zalihe. Revizori upozoravaju da bi u slučaju prirodne ili druge katastrofe, stanovništvo bilo ostavljeno bez osnovnih potrepština već za nekoliko dana.
"Kada su u pitanju količine robnih rezervi u FBiH, trenutne zalihe roba u većini direkcija su minimalne i dostatne samo za nekoliko dana, dok neke gotovo uopće nemaju rezerve roba. Nisu osigurana ni dovoljna i odgovarajuća skladišta za smještaj robnih rezervi, iako se za ove namjene izdvajaju značajna sredstva, niti su razmatrani alternativni i ekonomičniji načini čuvanja robnih rezervi. Bez obzira na stanje izazvano pandemijom COVID-19 i poremećaje na tržištu izazvane inflacijom, energetskom krizom i ratnim dešavanjima u Ukrajini, intervencije robnim rezervama bile su neznatne", utvrđeno je revizijom.
Na osnovu rezultata provedenog praćenja zaključeno je da su direkcije za robne rezerve u FBiH poduzimale određene aktivnosti na realizaciji preporuka, ali većina preporuka nije još u potpunosti realizovana. Od sedam direkcija robnih rezervi koje su bile obuhvaćene praćenjem, nijedna nije realizovala sve preporuke, dok je najveći broj pokrenuo početne i djelimične aktivnosti na realizaciji datih preporuka. Vlada FBiH je pokrenula početne aktivnosti na realizaciji jedne preporuke, dok nijedna kantonalna vlada nije u potpunosti realizovala datu preporuku.
Također, većina direkcija nije blagovremeno vršila nabavke roba za potrebe robnih rezervi, te i dalje različito tumače i primjenjuju Zakon o javnim nabavkama. Čuvanje i ekonomično skladištenje robnih rezervi još uvijek predstavlja izazov.
Glavni problemi: Nedostatak zaliha i neefikasno upravljanje
Prema izvještaju, većina direkcija za robne rezerve nije u potpunosti realizovala preporuke date u prethodnim izvještajima. Osnovni problemi uključuju:
Ko je odgovoran?
Revizori su analizirali aktivnosti Federalne i kantonalnih direkcija robnih rezervi, kao i vlada koje su nadležne za njihovo upravljanje. Zaključeno je da nijedan subjekt nije u potpunosti ispunio sve preporuke.
Kako dalje? Preporuke revizora
Ured za reviziju apeluje na hitne mjere kako bi se unaprijedio sistem upravljanja robnim rezervama. Ključne preporuke uključuju:
Ako se ne poduzmu hitne mjere, Federacija BiH ostaje u riziku da u slučaju bilo kakve vanredne situacije neće moći pružiti osnovnu podršku stanovništvu. Revizorski izvještaj je jasan poziv na akciju nadležnim institucijama kako bi se osiguralo da robne rezerve budu funkcionalne, ekonomične i dostupne kada su najpotrebnije.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.