25.06.2024 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: Nezavisne novine
Vlada premijera Viktora Orbana uvela je ovu mjeru u junu prošle godine, jer se u to vrijeme borila protiv najveće inflacije cijena hrane u EU.
Mađarska će 1. jula ukinuti obavezno snižavanje cijena osnovnih životnih namirnica u maloprodaji, pošto je Vlada snizila inflaciju, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Vlada premijera Viktora Orbana uvela je ovu mjeru u junu prošle godine, jer se u to vrijeme borila protiv najveće inflacije cijena hrane u EU.
"Zbog potiskivanja inflacije, realne zarade rastu od septembra 2023. godine, odnosno prihodi porodica više vrijede, što doprinosi smanjenju opreznosti, a samim tim i povećanju potrošnje", navodi se u saopštenju.
Inflacija je dostigla vrhunac od 25,7 odsto na godišnjem nivou u januaru 2023. godine. Od tada se vratila u ciljni raspon centralne banke od dva do četiri odsto.
Prema šemi obaveznog smanjenja cijena, trgovci u maloprodaji sa godišnjim prometom većim od milijardu forinti (2,72 miliona dolara) morali su da ponude sedmične popuste na 20 prehrambenih artikala uključujući živinsko meso, mlijeko, sir i hljeb od najmanje 15 odsto u poređenju sa najnižom ponuđenom cijenom u prethodnih 30 dana.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.