Foto: Ilustracija
25.07.2024 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: Dnevni evropski servis
Prema zvaničnim podacima irske statističke agencije, data centri su potrošili 21% električne energije, što je za petinu više nego godinu dana ranije.
U data centrima u Irskoj je 2023. godine potrošeno više električne energije nego u svim domaćinstvima u gradovima.
Ti podaci izazivaju zabrinutost da bi rast potražnje za obradom podataka, usljed razvoja vještačke inteligencije, mogao da dovede u pitanje postizanje klimatskih ciljeva.
Prema zvaničnim podacima irske statističke agencije, data centri su potrošili 21% električne energije, što je za petinu više nego godinu dana ranije.
To je prvi put da su data centri potrošili više struje nego sva gradska domaćinstva, čiji je udio u ukupno potrošenoj energiji 2023. bio 18%, prenosi Guardian.
U Irskoj su, zbog njene politike niskog korporativnog poreza, smještena evropska sjedišta brojnih multinacionalnih tehnoloških kompanija, uključujući gigante kao što su Google, Apple i Facebook.
Stručnjaci su zabrinuti da bi iznenadni rast potražnje za električnom energijom, izazvan sve većim brojem data centara, mogao da osujeti dostizanje klimatskih ciljeva u Irskoj i širom Evrope.
Google je ranije ovog mjeseca saopštio da bi zbog svojih data centara mogao da odloži zelene ciljeve, pošto je prošle godine povećao ukupne emisije za 48% u odnosu na 2019.
Porast potražnje za obradom podataka, podstaknut nedavnim probojem u vještačkoj inteligenciji, mogao bi da dovede do toga da data centri u Irskoj troše oko 31% električne energije u naredne tri godine, prema Nacionalnom energetskom i klimatskom planu.
Time bi bila premašena potražnja za električnom energijom u urbanim i ruralnim domaćinstvima Irske, koji su 2023. zajedno činili 28% ukupne potražnje za strujom.
To bi takođe stvorilo pritisak na tehnološke kompanije da više ulažu u razvoj sopstvenih izvora obnovljive energije.
Irska je prošle godine više od 50% električne energije proizvela iz fosilnih goriva, od čega je 45% proizvedeno u gasnim postrojenjima, a ostatak sagorijevanjem uglja, treseta ili nafte.
Energija vjetra je u proizvodnji električne energije imala udio od 34,6%, a solarna energija 1,2%.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.