temu

05.11.2024 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Agencije

INTERES POTROŠAČA

Oglasio se Temu povodom istrage EU

Evropska unija pokreće formalni postupak protiv kineske prodajne platforme Temu zbog zabrinutosti da ne uspijeva da spriječi prodaju ilegalnih proizvoda.

Evropska komisija otvorila je službenu istragu protiv Temua kako bi utvrdila je li ovaj brend brze mode prekršio Zakon o digitalnim uslugama, prema izjavi koja je objavljena u četvrtak.

Istraga se fokusira na prodaju ilegalnih proizvoda, potencijalno ovisnički dizajn usluge, sisteme preporučivanja proizvoda korisnicima i pristup podacima za istraživače, navodi se u saopćenju.
U junu je Komisija zatražila informacije od Temua i njegovog rivala, platforme brze mode Shein, u vezi s njihovom usklađenošću sa zakonom. Prošlog mjeseca proširenINTE je opseg zahtjeva prema Temuu, tražeći od kompanije da detaljno objasni korake koje poduzima kako bi spriječila pojavu ilegalnih proizvoda na svojoj platformi.

Temu ima namjeru u potpunosti surađivati s regulatorima, izjavio je glasnogovornik kompanije u e-mailu za Fashion Dive.

"Temu ozbiljno shvata svoje obaveze prema DSA-u i kontinuirano ulaže u jačanje našeg sistema usklađenosti kako bismo zaštitili interese potrošača na našoj platformi", rekao je glasnogovornik.

Komisija je pokrenula istragu na temelju informacija koje je prikupila iz svojih početnih zahtjeva, kao i od trećih strana, navodi se u priopćenju.

Ako Komisija utvrdi da je Temu prekršio Zakon o digitalnim uslugama, kompanija bi mogla snositi odgovornost, a Komisija bi provela dodatnu istragu.

"Želimo osigurati da Temu poštuje Zakon o digitalnim uslugama", izjavila je Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica za digitalno doba i konkurenciju Evropske komisije.

"Posebno u osiguravanju da proizvodi prodani na njihovoj platformi zadovoljavaju EU standarde i ne štete potrošačima. Naša provedba zakona jamčit će fer tržište i osigurati da svaka platforma, uključujući Temu, potpuno poštuje zakone koji čine naše europsko tržište sigurnim i pravednim za sve."

Otprilike u isto vrijeme kad je najavljena istraga, glasnogovornik Temua izjavio je da kompanija vodi razgovore s Europskom komisijom kako bi pristupila "Memorandumu o razumijevanju za prodaju krivotvorenih dobara na internetu", dobrovoljnom sporazumu koji olakšava Komisija, a koji ima za cilj sprječavanje prodaje krivotvorenih proizvoda na online tržištima.

Među potpisnicima su Amazon, Alibaba Group i Vestiaire Collective.

"Krivotvorine su izazov koji obuhvata cijelu industriju i smatramo da su zajednički napori ključni za napredovanje naših zajedničkih ciljeva zaštite potrošača i nositelja prava", rekao je glasnogovornik Temua.

Evropska unija pokreće formalni postupak protiv kineske prodajne platforme Temu zbog zabrinutosti da ne uspijeva da spriječi prodaju ilegalnih proizvoda na internetu. Zbog toga, poznata platforma koju mnogi obožavaju sada je otkrila svoju stranu priče.

Kako se u njihovom saopštenju najprije navodi, ekipa koja stoji iza platforme Temu, konstantno radi na ojačavanju sistema kako bi potrošači bili što bolje zaštićeni.

"Temu ozbiljno shvata svoje obaveze prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), kontinuirano ulažući u jačanje našeg sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati s regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj pružanja sigurnog i pouzdanog tržišta za potrošače ", navodi se u saopćenju u saopštenju.

"Falsifikovanje je izazov za cijelu industriju"

"Dodatno, možemo potvrditi da smo u razgovorima za pridruživanje 'Memorandumu o razumijevanju (MoU) o prodaji falsifikovane robe na internetu', dobrovoljnom sporazumu koji omogućava Evropska komisija. Falsifikovanje je izazov za cijelu industriju, i vjerujemo da su zajednički napori ključni za napredovanje ka našim zajedničkim ciljevima zaštite potrošača i nosilaca prava", ističe se u saopštenju.

Šta je Memorandum o razumijevanju?

Kako smo već naveli, Temu razmatra pridruživanje grupi platformi za e-trgovinu i brendova koja se bore protiv prodaje falsifikovanih proizvoda na mreži u Evropi. "Memorandum o razumijevanju", što je dobrovoljni sporazum koji je osmislila Evropska komisija, a potpisnici uključuju Amazon, Alibabu i eBay, kao i brendove poput Adidasa i Nikea. Temu će se predstaviti na sastanku članova 11. novembra kao "potencijalni novi potpisnik".

Podsjetimo, Evropska komisija izrazila je zabrinutost da platforma Temu, u vlasništvu kompanije PDD Holdings, krši novi Zakon o digitalnim uslugama (DSA). Glavne zabrinutosti uključuju nedovoljno jake sisteme za sprečavanje ponovnog pojavljivanja ranije suspendovanih nelegalnih trgovaca, kao i neuspostavljene efikasne kontrole nad onim što se nudi na platformi.

Zabrinutosti su iznijeli različiti organi iz Njemačke, Danske i Irske, posebno u vezi sa prodajom falsifikovanih proizvoda, farmaceutskih artikala, kozmetike i igračaka. Komisija je takođe kritikovala agresivnu prodaju sa "dizajnom koji izaziva zavisnost" i slabim sistemima za smanjenje rizika.

Ukoliko se utvrdi da Temu krši DSA, kompanija bi mogla da se suoči sa značajnim kaznama. Margrete Vestager, izvršna potpredsjednica komisije, naglasila je važnost poštovanja EU standarda i obezbjeđivanja sigurnog tržišta za potrošače, prenosi Telegraf.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI