Foto: Ilustracija, Westvision.bz
19.11.2024 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: Agencije
U cijeloj EU po stanovniku izdvajano je u prosjeku 3.685 eura, uključujući budžetska izdvajanja i sve oblike zdravstvenog osiguranja.
U Evropskoj uniji je potrošnja za zdravstvenu zaštitu stanovnika najveća u Luksemburgu, a slijede Danska i Irska, pokazuju podaci evropske statističke službe Eurostat.
Prema podacima Eurostata, 2022. godine je u cijeloj EU po stanovniku izdvajano u prosjeku 3.685 eura, uključujući budžetska izdvajanja i sve oblike zdravstvenog osiguranja.
LUKSEMBURG NA PRVOM MJESTU
U Luksemburgu je iznos bio 6.590 eura, a slijede Danska sa 6.110 eura i Irska sa 5.998 eura, prenosi Dnevni evropski servis.
Na začelju su među članicama EU bile Rumunija (858 eura), Bugarska (990 eura) i Poljska (1.137 eura).
Podaci se odnose na zdravstvene usluge koje se pružaju građanima, i ne uključuju kapitalna ulaganja u zdravstvo.
Takođe, ne obuhvataju ni izvoz zdravstvenih dobara i usluga, ali uključuju uvoz koji je namijenjen zdravstvenoj zaštiti građana.
Predmet analize Eurostata su izdaci za zdravstvenu zaštitu koju državljani neke zemlje uživaju, bez obzira na njihovo trenutno prebivalište.
U istraživanju su obuhvaćene i četiri članice Efta grupe - Švajcarska, Norveška, Island i Lihtenštajn, i ako se one uračunaju, izdvajanja su bila ubjedljivo najviša u Švajcarskoj i Lihtenštajnu, sa 10.374 eura, odnosno 10.021 eurom, dok su u Norveškoj bila 8.224 eura. Na islandu je iznos malo manji od 6.500 eura.
KONTINUIRAN RAST ULAGANJA
Eurostat navodi da su u cijeloj Evropskoj uniji izdvajanja za zdravstvenu zaštitu kontinuirano rasla od 2014. godine, pri čemu je srazmerno najveći rast zabilježen u Letoniji, Litvaniji i Rumuniji - 140,5%, 125,6% i 123,1%.
Udio izdvajanja za zdravstvenu zaštittu iznosio je 2022. godine u prosjeku 10,4% Bruto društvenog proizvoda.
Najviši je bio u Njemačkoj (12,6%), Francuskoj (11,9%) i u Austriji (11,23%).
Za razliku od tih zemalja, u Luksemburgu je udio bio 5,6% BDP, u Rumuniji 5,8%, a u Irskoj 6,1% BDP.
Samo je u šest članica EU udio izdataka za zdravlje u BDP bio 2022. manji nego prije deset godina, i to najviše u Irskoj (3,4 procentna poena) Danskoj (0,8 procentnih poena) i u Holandiji (0,5 poena).
Poređenje sa 2014. godinom je učinjeno jer su tada prvi put prikupljeni podaci svih članica EU prema istoj metodologiji, pojasnio je Eurostat.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.