Foto: Ilustracija, Shutterstock
07.01.2025 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: Nezavisne novine
Stanje njemačke ekonomije i dalje koči privredni razvoj u eurozoni.
Raspoloženje investitora u evrozoni je u januaru palo na najniži nivo za posljednjih godinu dana, a stanje njemačke ekonomije i nadalje koči privredni razvoj u zoni evra, pokazuje danas objavljeno istraživanje.
Vrijednost Sentix indeksa za evrozonu je u januaru pala sa decembarskih minus 17,5 poena na minus 17,7 poena, prenosi Reuters.
Istraživanje u kojem je učestvovao 1.121 investitor pokazuje da su očekivanja od budućeg razvoja ekonomske situacije u evrozoni blago porasla, sa decembarskih minus 5,8 poena na minus 5 poena, ali da je njihova procjena sadašnje situacije dodatno pala sa decembarskih minus 28,5 poena na minus 29,5 poena u januaru.
Ekonomski motor eurozone bi mogao da se zamrzne na duži rok, a recesija njemačke privrede predstavlja "olovni teg" za ostale države u zoni eura, navodi se u izvještaju, prenosi Tanjug.
Investitori smatraju da se Njemačka, najveća privreda eurozone, nalazi u recesiji i da je malo vjerovatno da će iz nje izaći u skorije vrijeme, prenose Nezavisne novine.
Evropska centralna banka očekuje privredni rast eurozone u 2024. za 0,7 odsto i ubrzanje na 1,1 odsto u 2025. i na 1,4 odsto u 2026.
Njemačka i Francuska, dvije najveće privrede eurozone, nisu uspjele da pokrenu europsku ekonomiju, prije svega zbog problema u sektoru proizvodnje i političke nestabilnosti.
Bundesbanka je u svojoj decembarskoj prognozi saopštila da će privredni rast Njemačke u 2024. ponovo biti negativan i iznositi minus 0,2 odsto.
Prema aktuelnoj prognozi, njemačka privreda će u 2025. porasti za skromnih 0,2 odsto i blago ubrzati na 0,8 odsto u 2026. i na 0,9 odsto u 2027.
"Njemačka ekonomija se ne bori samo sa upornim ekonomskim preprekama, već i sa strukturnim problemima", saopštio je tom prilikom predsjednik Bundesbanke Joahim Nagel.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.