automobili

Foto: Pixabay

28.03.2025 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Akta.ba

AUTOMOBILSKA INDUSTRIJA

Njemačka odbija Trumpove carine: "Evropa mora odlučno odgovoriti"

Njemačka je poručila da se "neće povući" pred najavom američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju 25 posto carine.

Njemačka je poručila da se "neće povući" pred najavom američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju 25 posto carine na uvezene automobile i auto-dijelove, ističući da Evropska unija mora "odlučno odgovoriti", piše BBC.

Mjera koja stupa na snagu 2. aprila, izazvala je negativne reakcije širom svijeta.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron nazvao ju je "besmislenom i štetnom", dok je kanadski premijer Mark Carney ocijenio kao "direktan napad".

Kina je optužila SAD za kršenje pravila Svjetske trgovinske organizacije.

Cijene dionica velikih proizvođača automobila, uključujući one iz Japana i Njemačke, zabilježile su pad. Na američkom tržištu, General Motors je izgubio 7 posto vrijednosti, dok su dionice Forda pale više od 2 posto.

Trump tvrdi da su carine sredstvo za jačanje domaće proizvodnje i poručuje da neće biti dodatnih taksi ako se automobili proizvode u SAD-u.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi nove carine mogle znatno povećati troškove – i do 10.000 dolara po vozilu – posebno za dijelove uvezene iz Kanade i Meksika.

Njemački ministar privrede Robert Habeck izjavio je da Evropa mora nastupiti jedinstveno i samouvjereno.

Francuski i britanski zvaničnici također su izrazili zabrinutost, dok je Japan najavio da će tražiti izuzeće od carina, upozoravajući na ozbiljne posljedice po ekonomske odnose sa SAD-om.

U međuvremenu, južnokorejski Hyundai je najavio ulaganje od 21 milijardu dolara u SAD, što je Trump pozdravio kao dokaz efikasnosti carinskih mjera.

Međunarodni monetarni fond ne predviđa recesiju u SAD-u, ali upozorava da bi trgovinski rat mogao negativno uticati na ekonomije Kanade i Meksika.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI