kamioni

Foto: Pixabay

01.04.2025 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Nezavisne novine

KRŠENJE PROPISA

Kazne za vozače iz BiH zbog prekoračenja boravka u EU dostigle 300.000 eura

Zbog kršenja propisa koji nalažu da državljani zemalja van Evropske unije, uključujući vozače iz BiH, mogu boraviti najviše 90 dana u okviru 180 dan

Zbog kršenja propisa koji nalažu da državljani zemalja van Evropske unije, uključujući vozače iz BiH, mogu boraviti najviše 90 dana u okviru 180 dana, do sada je vozačima kamiona iz BiH izrečena ukupna zabrana ulaska u EU u trajanju većem od 100 godina.

Ovu informaciju za "Nezavisne novine" potvrdio je Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, uz napomenu da su po tom osnovu prevoznici takođe morali platiti kazne koje ukupno dostižu iznos od blizu 300.000 era.

"Ako ste minut prekoračili u odnosu na dozvoljenih 90 u 180 dana, već ste sebi napravili problem", istakao je Grbić.

Pravilo koje predstavlja osnovu za ove zabrane na snazi je još od 15. decembra 2010. godine. Ipak, u posljednjim mjesecima, zbog sve izraženijeg nedostatka radne snage, transportne kompanije sve intenzivnije zahtijevaju od evropskih institucija da vozači budu izuzeti iz ovog režima. Za sada, međutim, nema naznaka da bi takvo izuzeće moglo biti odobreno.

Institucije Bosne i Hercegovine tvrde da rade na ublažavanju problema koji pogađaju vozače iz BiH, a jedno od rješenja koje se razmatra jeste smanjenje čekanja na graničnim prelazima.

U tom kontekstu, Ministarstvo komunikacija i transporta BiH je izradilo Prednacrt odluke o formiranju posebnog odbora za unapređenje međunarodnog i međuentitetskog drumskog saobraćaja, u kojem su predložene konkretne mjere.

Prema predloženom planu, u odbor bi trebalo da budu uključeni predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva inostranih poslova BiH, Uprave za indirektno oporezivanje, Granične policije BiH, entitetskih ministarstava saobraćaja, privrednih komora i drugih nadležnih institucija.

Očekuje se da odbor održi svoj prvi sastanak u roku od 60 dana od formiranja, te da se sastaje najmanje dva puta godišnje, ili češće ukoliko to okolnosti zahtijevaju.

U obrazloženju prednacrta navodi se da se prevoznici iz BiH suočavaju s nizom problema u poslovanju, uključujući odlazak vozača u inostranstvo, komplikovane carinske procedure, nedostatak dozvola, te visoka fiskalna i druga opterećenja.

"Domaći prevoznici već duži period ukazuju na problematiku odlaska vozača u zemlje Evropske unije, usljed sveukupnih radnih uslova koji se dodatno usložnjavaju dugim čekanjem na graničnim prelazima i ograničenjima u pogledu dana boravka u Evropskoj uniji u trajanju od najviše 90 dana u periodu od 180 dana. Ministarstvo je upoznato sa informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabrane ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja vremena boravka u Evropskoj uniji", naveli su iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Ministarstvo je, kako navode, o ovom pitanju obavijestilo Savjet ministara BiH i zatražilo od Evropske unije da vozače koji obavljaju međunarodni drumski prevoz putnika i robe izuzme iz postojećih ograničenja.

"Zadaci odbora, čije je formiranje u planu, su da predlaže mjere za olakšice u međunarodnom i međuentitetskom prometu", istaknuto je u nacrtu.

Analiza postojećih ograničenja u saobraćaju prepoznata je kao ključna za identifikaciju prepreka koje negativno utiču na efikasnost prometa – od zastarjelih zakonskih rješenja do složenih administrativnih procedura i infrastrukturnih ograničenja, poput nedovoljno kapacitiranih graničnih prelaza.

Prema istom dokumentu, glavni uzroci zastoja u prometu su složene i dugotrajne administrativne, carinske i granične procedure. Kvalitetna i moderna rješenja, uz primjenu savremenih tehnologija, omogućila bi jednostavnije procedure, bržu obradu dokumentacije i kraće zadržavanje na granicama, što bi doprinijelo bržem protoku ljudi i robe, kao i smanjenju troškova i vremenskih gubitaka.

Grbić, međutim, izražava sumnju u efikasnost najavljenih mjera.

"To neće riješiti problem. Taj problem datira od 2010. godine i hiljadu puta smo slali inicijative nadležnim institucijama, a nikad ništa nije urađeno po tom pitanju. Tražili smo da se na frekventnim graničnim prelazima uvede treća smjena kako bi se smanjilo čekanje, da se otvori još par graničnih prelaza kako bi se ubrzalo carinjenje robe. Ništa još nije urađeno", rekao je Grbić za "Nezavisne novine".

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI