Ursula von der Leyen

Foto: AP Photo/Armin Durgut

29.10.2024 |

EU / EU Integracije

Izvor: Faktor

URSULA VON DER LEYEN

Nacrt izvještaja Evropske komisije: BiH pred važnim pitanjima i preporukama

Bosna i Hercegovina nije usklađena s viznom politikom Evropske unije.

Evropska komisija će u svom izvještaju još jednom pozvati Bosnu i Hercegovinu da "hitno provede ustavnu i izbornu reformu kako bi osigurala da svi građani mogu učinkovito ostvarivati svoja politička prava", posebno da uskladi svoj Ustav s presudom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci.

Ovo je navedeno u nacrtu izvještaja u koji je Hina imala uvid.

Funkcioniranje demokratskih institucija podrivano je stalnim diskriminatornim elementima u ustavnom ustroju i stalnim kršenjem pravnog i ustavnog poretka od strane entiteta Republika Srpska, koji i dalje ne provodi odluke Ustavnog suda, dovodeći u pitanje autoritet i integritet Suda - navodi se u izvještaju, prenosi Index.

Bosna i Hercegovina nije usklađena s viznom politikom Evropske unije. Komisija poziva BiH da okonča bezvizni režim s Azerbajdžanom, Kuvajtom, Katarom, Turskom, Rusijom, Kinom i sezonskim bezviznim režimom sa Saudijskom Arabijom. BiH je u januaru ove godine ukinula bezvizni režim s Omanom i u septembru s Bahrainom.

Dok se potpuno ne uskladi s viznom politikom EU-a, Komisija poziva BiH da primjenjuje dodatne sigurnosne mjere, poput povećanja kapaciteta granične straže i uključivanje u dijalog s trećim zemljama i drugim relevantnim stranama, na primjer sa avioprevoznicima, koji dovezu ljude kao turiste, a onda se u BiH pretvore u migrante.

Bosna i Hercegovina je napravila veliki napredak, postigla je i održala punu usklađenost sa sankcijama Rusiji nakon njene agresije na Ukrajinu. Ipak, dodaje se da provedba restriktivnih mjera "ostaje izazov zbog političkih opstrukcija."

Odnosi Bosne i Hercegovine s Hrvatskom općenito su dobri, navodi se, iako na njih utječu neriješena bilateralna pitanja. Postoje otvorena pitanja koja se tiču granica na kopnu i moru. Na provedbu sporazuma o sukcesiji iz 2001. utjecala su pitanja privatnog vlasništva i stečenih prava. Bosna i Hercegovina i dalje se protivi i planu Hrvatske da izgradi odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u blizini granice.

Stanje s medijima je vrlo zabrinjavajuće, novinari su izloženi političkom pritisku, zastrašivanju i prijetnjama. Državni javni servis Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT) u ozbiljnoj je opasnosti od gašenja zbog višegodišnjeg uskraćivanja stabilnog finansiranja i dugotrajnih sudskih sporova na entitetskim sudovima.

Parlament Federacije BiH od 2013. godine nije imenovao direktora niti popunio upražnjena mjesta u upravnom odboru javne televizije FTV. Javni servis u RS-u (RTRS) širi ruske dezinformacije, i dalje se prenosi signal kanala Russia Today uprkos tome što se zemlja pridružila sankcijama EU-a koje zabranjuju emitiranje ruskih državnih medija, navodi se u nacrtu izvještaja.

Predsjednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen boravila je ove sedmice u Bosni i Hercegovine. Nakon sastanka s predsjedavajućom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto, kazala je da je Bosna i Hercegovina daleko odmakla i uz puno posvećenosti, odlučnosti, napornog rada došla do kandidatskog statusa, ali i da je puno toga ostalo kada je u pitanju otvaranje pregovora.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI