Foto: Ilustracija, NED, ESRI
06.11.2024 |
EU / EU Integracije
Izvor: Akta.ba
Svaka grupa nudi različite prednosti i izazove za BiH.
Pitanje treba li se Bosna i Hercegovina bliže pridružiti BRICS-u (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) ili Europskoj uniji (EU) složeno je i ovisi o geopolitičkim i ekonomskim faktorima, reći će većina političkih analitičara.
Ipak, svaka grupa nudi različite prednosti i izazove za BiH, tako da odgovor zavisi o dugoročnim ciljevima BiH za stabilnost, razvoj i integraciju u globalnu zajednicu.
Ali, ako objektivno definiramo prednosti i izazove, oni bi, u kratkom presjeku, neovisno o aktuelnim domaćim poltikama i preferencijama, otprilike izgledali ovako:
PREDNOSTI ČLANSTVA U EU
Ekonomski razvoj i stabilnost
EU je jedan od najvećih ekonomskih blokova u svijetu, a članstvo bi BiH moglo ponuditi značajnu ekonomsku pomoć, pristup tržištu i ulaganja u infrastrukturu.
Put BiH prema članstvu u EU dolazi sa ekonomskim reformama, izgradnjom institucija i modernizacijom što bi zajedno značilo podizanje životnog standarda.
Politička i institucionalna reforma
Proces pristupanja EU-u obično zahtijeva od zemalja kandidata provedbu demokratskih reformi, jačanje vladavine prava, poboljšanje ljudskih prava i borbu protiv korupcije.
Foto: EU monitoring
Ovo bi moglo pomoći i BiH da prevlada unutarnju političku fragmentaciju, ojača državne institucije i riješi probleme koji su zemlju mučili od rata u Bosni (1992.-1995.).
Regionalna integracija i sigurnost
Članstvo u EU također bi značilo veću sigurnost i političku stabilnost, jer bi to BiH bliže povezalo s evropskom kolektivnom obranom i strukturama vanjske politike.
To bi svakako bilo važno i za dugoročni mir i stabilnost na Balkanu.
Slobodno kretanje
Članstvo u EU bi građanima BiH omogućilo pristup jedinstvenom tržištu EU, omogućilo lakše putovanje i prilike za rad, te integriralo BiH u evropske obrazovne i kulturne sisteme.
IZAZOVI ČLANSTVA U EU
Unutarnje podjele
Unutarnje političke podjele BiH, posebno složeni odnosi između njenog stanovništva fragmentiranog u tri konstitutivna naroda, otežavaju integraciju u EU.
EU zahtijeva od zemalja da imaju funkcionalnu, stabilnu demokraciju i strukture upravljanja, što je izazov u BiH s obzirom i na njenu složenu ustavnu strukturu (Daytonski sporazum).
Ekonomske razlike
Dok bi EU mogla ponuditi ekonomske koristi, BiH se još uvijek suočava sa značajnim izazovima u smislu nezaposlenosti, korupcije i ekonomske nejednakosti, što bi zahtijevalo značajne reforme kako bi se ispunili standardi EU.
PREDNOSTI ČLANSTVA U BRICS-U
Diverzifikacija partnerstava
Usklađivanje s BRICS-om moglo bi omogućiti BiH da diverzificira svoja međunarodna partnerstva, posebno s velikim ekonomijama koje se brzo razvijaju poput Kine i Indije.
Ovo bi moglo biti privlačno za ekonomski razvoj BiH, budući da zemlje BRICS-a mogu ponuditi trgovinske prilike, ulaganja u infrastrukturu (kao što je kineska inicijativa Pojas i put), i potencijalno alternativne izvore političke i ekonomske potpore.
Ekonomske mogućnosti
Zemlje BRICS-a mogle bi osigurati alternativna tržišta za bh. izvoz, a BiH bi mogla imati koristi od ulaganja u infrastrukturne projekte, posebno iz Kine, koja je vrlo aktivna na Balkanu.
Politička neutralnost
Kao grupa, BRICS nema iste političke zahtjeve ili standarde integracije kao EU. Za BiH, koja ima istorijski "komplikovan odnos" sa zapadnim zemljama, BRICS bi mogao predstavljati neutralniji ili neintervencionistički pristup
Foto: Shapingeurope.eu
IZAZOVI ČLANSTVA U BRICS-U
Nedostatak političke kohezije
BRICS nije politička unija poput EU.
Članovi BRICS-a su različiti u smislu političkih sistema, a grupi nedostaje institucionalna kohezija i zajedničke vrijednosti koje nudi EU.
BiH bi se mogla boriti da dobije značajnu političku moć unutar BRICS-a u usporedbi s EU.
Ograničeni ekonomski učinak
Iako su privrede BRICS-a velike, njihov fokus je često na tržištima u nastajanju i manje razvijenim ekonomijama.
Za BiH bi ekonomske koristi mogle biti ograničenije, a bez strukturnih reformi koje zahtijeva EU, BiH možda neće doživjeti istu razinu razvoja u BRICS-u kao što bi bila s članstvom u EU.
Geopolitička napetost
Pomak prema BRICS-u mogao bi stvoriti geopolitičke napetosti s EU-om i NATO-om, koji oboje imaju značajan interes u stabilnosti Balkana. To bi moglo potkopati dugoročnu sigurnost i integraciju BiH u širi evropski okvir.
OBJEKTIVNI PRESJEK
Jednako objektivno, za BiH članstvo u EU se čini dugoročno povoljnijom opcijom, iako taj put može biti izazovan zbog unutrašnjih političkih podjela.
EU nudi ne samo ekonomski razvoj, već i stabilnost, sigurnost i institucionalnu podršku koja bi mogla pomoći BiH da prevlada svoje izazove.
Političke i ekonomske reforme potrebne za članstvo u EU mogle bi ojačati upravljanje Bosnom i Hercegovinom, unaprijediti njenu privredu i ojačati njen međunarodni položaj.
BRICS bi, s druge strane, mogao ponuditi određene kratkoročne ekonomske prilike, ali njegov nedostatak jasne, jedinstvene političke vizije i ograničeni fokus na manja, regionalna pitanja možda neće pružiti dugoročne koristi i stabilnost koje BiH trebaju.
Više usklađivanja s BRICS-om također bi moglo zakomplicirati odnos BiH s EU i Zapadom, gdje leži "dugoročna budućnost" BiH kroz nastojanja domaće politike.
U konačnici, BiH će vjerojatno imati koristi od dublje integracije u evropski politički i ekonomski prostor, i dok bi održavanje odnosa s BRICS-om moglo biti dragocjeno za određena ekonomska partnerstva, EU je prirodniji "primjerak" i odabir članstva za budućnost BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.