css

22.11.2024 |

EU / NATO

Izvor: Akta.ba

CSS

Put BiH ka NATO-u i zaštita prava građana pod upitnikom

"Ono što izostaje u saopštenjima je dogovor o nastavku puta Bosne i Hercegovine ka NATO-u", saopštili su.

Centar za sigurnosne studije saopćio je danas kako svjedočimo optimističnim izjavama koalicionih lidera na državnom nivou o ponovnom zamahu u rješavanju političkih prepreka koje su opterećavale njihovu saradnju u proteklih nekoliko mjeseci.

"Ono što izostaje u saopštenjima je dogovor o nastavku puta Bosne i Hercegovine ka NATO-u, odnosno slanje Programa reformi za 2023. godinu, kako je to nagovješteno od ministra vanjskih poslova BiH", navode iz CSS-a.

Podsjećaju da je nakon sjednice Vijeća ministara BiH održane 23. oktobra 2023. godine, javnost od ministra obaviještena da će Program reformi biti na sjednici Vijeća ministara BiH početkom novembra i da će se stići zaostaci na putu ka NATO-u.

U saopćenju se navodi da na dnevnom redu Vijeća ministara BiH do sada nije uvršten navedeni program niti je predmetni dokument postavljen na stranici e-konsultacija, što mu je propisana obaveza prije slanja na dnevni red Vijeća ministara BiH.

"Svjedočimo da se slavodobitno naglašava postignuti dogovor o nabavci helikoptera, koji neće biti opremljeni nikakvim naoružanjem, kako to naglašava Dodik, te koji su nekakvim čudom poskupjeli pet puta u odnosu na prošlu godinu kada nije postignut politički dogovor o izdvajanju sredstava za ovu svrhu. Napominjemo da OSBiH, odnosno Ministarstvo odbrane BiH, učestvuje u ovoj velikodušnoj donaciji američke vojske s minimalnim pokrivanjem troškova, vjerovatno vezanim za logističke usluge dostavljanja istih u BiH", navode iz CSS-a.

Dodaju da još jedan zakon, koji izaziva opravdanu zabrinutost građana i za koji partneri u vlasti iskazuju saglasnost u njegovom skorom usaglašavanju i usvajanju, jeste Zakon o zaštiti ličnih podataka.

"Ni taj zakon nije prošao fazu e-konsultacija i vidimo da se o njemu raspravlja u uskom krugu državnih službenika uz podršku političkih lidera. Nepojmljivo je da građani i javnost nisu upoznati sa sadržajem izmjena tog zakona koji se najviše tiče njihovih prava", smatraju u CSS-u.

Dodaju da predmetni zakon uređuje oblast zaštite pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka samih građana te kretanja i upotrebe tih podataka od nadležnih institucija.

"U kojoj mjeri su zaštićena prava tim prijedlogom izmjena zakona te u kojoj mjeri će biti usklađen s Opštom uredbom za zaštitu podataka, odnosno Uredbom EU iz 2016. godine (GDPR) kojom se uspostavljaju standardi zaštite građana na nivou EU. Ovolika netransparentnost u radu vladajuće koalicije je zaista nešto što nije primjereno demokratskim društvima. To dovodi do daljnjeg nepovjerenja građana u strukture vlasti i zasigurno bi trebalo biti predmetom međunarodnog korektiva koji, nažalost, skreće oči od standarda koji su visoko postavljeni na vrijednosnoj skali njihovih demokratskih društava", navodi se u saopćenju Centra za sigurnosne studije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI