Foto: Arhiva Euronews, Ronald Zak/AP
24.09.2024 |
EU / POLITIKA
Izvor: Dnevni evropski servis
U FPO kažu da ruski gas mora da ostane dio austrijskog energetskog miksa, iako se njegova uloga smanjuje.
Austrija se suočava s izazovima nakon opštih izbora 29. septembra, s posebnim naglaskom na diversifikaciju svog energetskog snabdijevanja.
Istraživanja javnog mnjenja ukazuju na moguće vođstvo krajnje desnice, konkretno Slobodarske partije slobode (FPO), što bi moglo uticati na brzinu energetske tranzicije.
EKONOMSKA KRIZA
Nakon agresije Rusije na Ukrajinu, EU se orijentisala na smanjenje zavisnosti od ruskog gasa, ali alternative su često skuplje, što dodatno opterećuje austrijsku ekonomiju.
Austrija, koja ima jednu od najvećih zavisnosti od ruskog gasa u EU, suočava se s inflacijom iznad prosjeka EU i ekonomskim padom, pretežno zbog problema u Njemačkoj, njenom glavnom trgovinskom partneru.
Ministar energetike iz Zelenih ističe potrebu za bržim smanjenjem potrošnje ruskog gasa, dok FPO insistira na zadržavanju ruske energije u energetskom miksu.
Vlasti su najavile strategije za povećanje uvoza gasa iz Norveške i drugih zemalja, a skladišni kapaciteti su trenutno puni.
Bez obzira na to ko formira novu vladu, ekonomski izazovi će ostati u fokusu, s prognozama da će ekonomija opadati još jednu godinu.
Političke stranke razmatraju različite pristupe za stimulaciju ekonomije, uključujući smanjenje poreza i nove poreze na bogatstvo.
PRIMJER PREVISOKE INFLACIJE I POSLJEDICA
"Austrija je najbolji primjer onoga što se dešava kada je inflacija previsoka, kao i negativnih posljedica", rekao je vodeći ekonomista Raiffeisen Bank Internacional Gunter Deuber.
S obzirom na rastući rizik od energetske krize, zvaničnici vjeruju da bi uvoz iz Italije i Njemačke mogao da pokrije potrebe.
U međuvremenu, vodeća energetska kompanija Wien Energie planira da se od 2025. godine odvoji od ruskog gasa, naglašavajući potrebu za stabilnim i raznolikim izvorima energije, prenio je Dnevni evropski servis.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.