Foto: Beta/AP
07.11.2024 |
EU / POLITIKA
Izvor: Dnevni evropski servis
Leyen je rekla da Evropa mora da pojača odbrambene kapacitete i spremnost i da zajedno preuzme odgovornost i radi na prevazilaženju izazova.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je 7. novembra da se raduje ponovnoj saradnji s novoizabranim predsjednikom SAD Donaldom Trumpom na jačanju transatlantskih veza, dok je generalni sekretar NATO Mark Rutte kazao da će raditi s njim na rješavanju zajedničke prijetnje koju predstavlja Rusija u Ukrajini.
LEYEN ČESTITALA TRUMPU
Leyen je ponovo čestitala Trumpu na "jasnoj pobjedi" i rekla da se raduje ponovnoj saradnji.
"Imam iskustva u saradnji s Trumpom u njegovom prethodnom mandatu. Analizirat ćemo šta su zajednički interesi i na tome ćemo raditi", rekla je Leyen novinarima po dolasku na sastanak Evropske političke zajednice u Budimpešti.
Leyen je rekla da Evropa mora da pojača odbrambene kapacitete i spremnost i da zajedno preuzme odgovornost i radi na prevazilaženju izazova.
"Budućnost Evrope je u našim rukama i sada moramo da djelujemo", rekla je Leyen.
Ona je kazala i da autokrate svijeta treba da dobiju "jasne poruke da ne postoji pravo moći" i da je vladavina prava važna.
"U našem zajedničkom interesu je da ne dozvolimo da veliki susjedi maltretiraju druge, nego da imamo pravednost i integritet zemalja i da to branimo", rekla je Leyen.
Predsjednica EK je rekla da će u Budimpešti evropski lideri razgovarati o tri tačke.
EU I SAD IMAJU MNOGO ZAJEDNIČKOG
Prva je zajednički plan za konkurentnost, digitalizaciju i dekarbonizaciju, druga prevazilaženje prekomjerne zavisnosti i stvaranje jednakih uslova za evropske privrede i kompanije, a treća jačanje evropske odbrambene sposobnosti.
Predsjednik Evropskog savjeta Charles Michel je rekao da je ubijeđen da SAD i EU imaju mnogo toga zajedničkog i da će s novom američkom administracijom imati dijalog kao partneri koji se međusobno poštuju.
"Spremni smo da produbimo saradnju, da branimo poredak zasnovan na pravilima, da povećamo prosperitet", rekao je Michel, ali je dodao da EU mora da bude "gospodar svoje sudbine" i da bude uticajnija i ekonomski jača.
Generalni sekretar NATO Mark Rutte izjavio je novinarima da je jačanje veza Rusije i Sjeverne Koreje prijetnja ne samo za evropsku bezbijednost nego i za SAD.
"Rusija isporučuje Sjevernoj Koreji najnoviju tehnologiju u zamjenu za njenu pomoć u ratu protiv Ukrajine i to nije prijetnja samo evropskom dijelu NATO nego i za SAD", kazao je Rutte, dodajući da je to "opasan razvoj situacije" i da će o tome razgovarati s evropskim partnerima.
On je rekao da se raduje sastanku s Trumpom kako bi razgovarali kako zajedno da se suoče s tim prijetnjama.
Rutte je dodao da je Trump u pravu da Evropa mora više da izdvaja za odbranu i da je upravo on, u svom prvom predsjedničkom mandatu, stimulisao evropske zemlje da povećaju budžetska izdvajanja za odbranu na više od dva odsto BDP-a.
NJEMAČKA ĆE ISPUNITI SVOJE OBAVEZE
Na pitanje o političkoj krizi u Njemačkoj, nakon što je kancelar Olaf Scholz saopštio odluku o otpuštanju ministra finansija, Rutte je rekao da nije zabrinut, izrazivši uvjerenje da će Njemačka ispuniti svoje obaveze u oblasti spoljne politike i odbrane.
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je na otvaranju samita Evropske političke zajednice u Budimpešti da su evropski mir, stabilnost i prosperitet ugroženi i da će razgovarati kako da se ponovo uspostavi mir u Evropi.
Orban je rekao da je Evropa u "veoma teškoj, komplikovanoj situaciji punoj opasnosti", ukazujući na rat Rusije protiv Ukrajine, eskalaciju sukoba na Bliskom istoku i brojne konflikte koji destabilizuju sjevernu Afriku.
"Odgovore koje danas damo na te opasnosti odredit će budućnost Evrope nekoliko decenija. Čvrsto vjerujemo da smo zajedno jači", kazao je Orban, domaćin petog samita Evropske političke zajednice.
Na početku samita, na kojem učestvuju najviši zvaničnici Evropske unije i lideri 47 evropskih zemalja, Orban je rekao da je globalna ekonomija ponovo fragmentisana i da se suočava sa "opasnim perspektivama koje otvaraju pitanja o osnovama evropskog modela".
"Danas ćemo razmotriti da li na izazove pred nama gledamo na isti način, da li tražimo rješenja u istom pravcu i da li možemo da odredimo oblasti u kojima smo spremni i sposobni da djelujemo zajedno", naveo je.
Orban je rekao da će lideri razgovarati kako ponovo uspostaviti mir u Evropi i kako Evropa može da ima veću ulogu u osiguranju mira i bezbijednosti.
Povodom izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD, Orban je kazao da se za budućnost transatlantskih odnosa mora ponovo razmotriti evropska bezbijednosna arhitektura.
Orban je govorio i o problemu migracija, i ukazao da je potrebno podržati zemlje porijekla migranata i tranzita, prenosi Dnevni evropski servis.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.