Foto: Ilustracija, REUTERS/Stoyan Nenov
17.02.2025 |
EU / POLITIKA
Izvor: Agencije
U Turskoj se taj cjevovod zove Turski a u Bugarskoj Bugarski tok.
Nakon što je zaustavljen tranzit ruskog gasa preko Ukrajine, u januaru je zabilježen rekordan tranzit preko Bugarske kroz gasovod Turski tok-Balkanski tok.
Novi podaci Evropske mreže operatora prenosnog sistema za gas (ENTSOG) pokazuju da je u januaru ove godine isporuka ruskog gasa kroz bugarski gasovod bila 26,7% veća nego u istom mjesecu 2024, što predstavlja istorijski maksimum.
Gasovod kojim ruski gas ide preko Bugarske izgrađen je u trećem mandatu dugogodišnjeg premijera Bojka Borsiova, podsjeća Euractiv Bugarska.
U Turskoj se taj cjevovod zove Turski a u Bugarskoj Bugarski tok.
Bugarski dio gasovoda, koji je počeo da radi 2021, koštao je 2,15 milijardi leva (1,1 milijardu eura).
Gasovod kroz Bugarsku kapaciteta 15,75 milijardi kubnih metara sada je jedina aktivna ruta za ruski gas u Evropu kojom se gas transportuje u Srbiju, Rumuniju, Grčku, Sjevernu Makedoniju, BiH i Mađarsku.
Poslije prekida tranzita preko Ukrajine 1. januara, gasovod kroz Bugarsku počeo je da dobija dodatni gas, prenosi Dnevni evropski servis.
Iako Bugarska ne kupuje ruski gas za svoje potrebe, i dalje dobija znatan prihod od tranzita.
Kroz taj cjevovod u 2024. je prošlo oko 15 milijardi kubnih metara gasa, prema podacima Evropskog savjeta za spoljne poslove.
Istraživanje Euractiva pokazalo je da je Balkanski tok od početka rada donio 1,7 milijardi leva (870 miliona dolara) od tranzita.
Na pitanje briselskog portala, u ENTSOG su nagovijestili da, uprkos povećanju isporuka, tehnički kapacitet na bugarsko-srpskoj granici još nije dostignut. Praktično sav kapacitet do sada rezervisao je Gasprom, do 2039.
Dalje se navodi da bugarska kompanija za gas Bulgartransgas za sada ne brine oko plaćanja tranzita i kapaciteta koji je rezervisao Gasprom, a s obzirom da plaćanje ide preko Gasprombanke koja je pod sankcijama Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog ministarstva finansija.
Naime, bugarski dio Turskog toka je izuzet od sankcija do 20. marta a poslije toga će biti potrebna drugačija šema plaćanja.
Ukoliko se ne nađe rješenje, zemlje u regionu bit će ozbiljno pogođene nestašicom gasa, posebno Mađarska koja nije diversifikovala snabdijevanje i mogla bi da ostane bez gasa, piše Euractiv Bugarska.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.