Foto: Pixabay
28.03.2025 |
EU / POLITIKA
Izvor: seebiz.eu
Evropska unija bi naredne sedmice trebalo da izrekne prve novčane kazne tehnološkim kompanijama Apple i Meta.
Evropska unija bi naredne sedmice trebalo da izrekne prve novčane kazne tehnološkim kompanijama Apple i Meta, u skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), dok Brisel nastoji da izbjegne zaoštravanje odnosa sa administracijom američkog predsjednika Donaldom Trampom.
Prema izjavama osoba upoznatih sa planiranim mjerama, Apple bit će finansijski sankcionisan i obavezan da izmijeni pravila App Store-a, nakon istrage kojom je ispitivano da li kompanija onemogućava programerima da korisnike preusmjere na ponude izvan Appleove platforme.
Regulatori će istovremeno zatvoriti još jedan slučaj protiv Applea, koji se odnosio na dizajn ekrana za izbor internet pregledača, bez izricanja dodatnih kazni.
I Meta će biti kažnjena i moraće da promijeni svoj model "plati ili pristani", koji korisnicima nameće izbor između prihvatanja praćenja podataka ili plaćanja pretplate za korištenje usluga bez oglasa.
Prema pravilima DMA, kompanijama prijeti kazna do 10% ukupnih globalnih prihoda, što bi moglo značiti višemilionske, pa i milijarderske iznose. Ipak, trojica evropskih zvaničnika navode da će izrečene kazne biti znatno blaže, s obzirom na to da je zakon relativno nov i da se odluke mogu osporavati pred sudovima.
Mjere dolaze u trenutku kada EU nastoji dosljedno provoditi pravila DMA – zakona čiji je cilj ograničavanje tržišne moći dominantnih digitalnih platformi – a istovremeno izbjeći direktnu konfrontaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Nova Evropska komisija, koja je mandat preuzela u decembru, prema navodima zvaničnika, fokusira se više na osiguravanje usklađenosti tehnoloških divova sa propisima, nego na izricanje visokih kazni.
Brisel će ujedno odustati od još jedne istrage protiv Applea, koja se bavila pitanjem da li njegov operativni sistem odvraća korisnike od promjene internet pregledača. Ova odluka uslijedila je nakon što je Apple uveo niz izmjena kako bi se uskladio s evropskim propisima.
Ipak, bilo kakve kazne američkim firmama nose politički rizik, posebno imajući u vidu ranije reakcije Donalda Trampa, koji je evropske sankcije nazivao oblikom "inozemne iznude" i upozoravao na moguće uzvratne mjere.
"Komisija je sada na ozbiljnom testu", izjavio je izvor iz jedne od pogođenih kompanija.
"Dodatno pritiskanje američkih tehnoloških firmi moglo bi pogoršati transatlantske odnose i dovesti do kontramjera, što bi na kraju štetilo i evropskim državama i kompanijama."
Trump je ranije zaprijetio uvođenjem carina zemljama koje naplaćuju poreze na digitalne usluge američkim firmama, te najavio da će razmotriti nove mjere protiv stranih propisa koji, kako tvrdi, koče rast američkih korporacija u inostranstvu.
Meta je ranije izjavila da su njihove izmjene "u skladu sa zahtjevima evropskih regulatora i čak prevazilaze ono što zakon zahtijeva".
Prema trenutnom planu, nacrti odluka bit će predstavljeni predstavnicima 27 država članica EU u petak, dok bi konačna objava kazni mogla uslijediti naredne sedmice – iako su izmjene vremenskog okvira i dalje moguće.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.