Foto: Fena
16.04.2025 |
EU / POLITIKA
Izvor: Fena
Grad je sebi postavio cilj postizanja klimatske neutralnosti do 2040. godine.
Austrijska prijestolnica bilježi zapažene rezultate u smanjenju emisije stakleničkih gasova – od 2005. godine zabilježen je pad od 31 posto, dok je samo tokom 2023. emisija smanjena za dodatnih 11 procenata, čime je Beč premašio nacionalni prosjek.
Prema informacijama Zavoda za zaštitu okoline Austrije, najveće smanjenje emisija ostvareno je u sektorima energije, građevinarstva i saobraćaja. Ovaj rezultat postignut je zahvaljujući smanjenju oslanjanja na fosilna goriva, povećanom korištenju obnovljivih izvora energije te intenzivnim ulaganjima u biciklističku infrastrukturu i javni prevoz.
Gradonačelnik Michael Ludwig ističe da Beč klimatsku politiku provodi u praksi, a ne samo na papiru. "Postavili smo snažne temelje za ambiciozne ciljeve i unaprijedili kvalitet života i zraka za više od dva miliona stanovnika", naglasio je Ludwig.
Grad je sebi postavio cilj postizanja klimatske neutralnosti do 2040. godine.
Jedan od ključnih iskoraka zabilježen je u sektoru grijanja – smanjenje upotrebe prirodnog gasa ide u korak s prelaskom stambenih objekata na ekološki prihvatljive sisteme. U sektoru transporta primjetan je pad potrošnje dizela, naročito kod teških teretnih vozila.
Beč je u posljednje četiri godine čak pet puta uvećao svoje solarne kapacitete, a do kraja decenije planira dostići instaliranu snagu od 800 megavata, što bi bilo dovoljno da se zadovolje energetske potrebe četvrtine domaćinstava. Istovremeno, grad uređuje zelene površine – više od 500.000 kvadratnih metara je obnovljeno ili novouređeno, uključujući i 18 novih parkova, u cilju ublažavanja efekta urbanih toplotnih ostrva.
Zakonodavne promjene omogućile su zabranu instalacije fosilnih sistema grijanja u novogradnji, dok se program "Riješimo se gasa" proširuje – broj zgrada koje prelaze na obnovljive izvore raste sa 100 na 200.
U okviru tranzicije ka kružnoj ekonomiji, Beč provodi strategiju "grad bez otpada", oslanjajući se na reciklažu, obnovu starih predmeta i efikasno upravljanje resursima.
Pored toga, gradske vlasti razvijaju mjere za očuvanje biološke raznolikosti. Novi parkovi i zaštićena područja, poput Parka biodiverziteta u Donaustadtu i prirodne oaze na prostoru bivše ranžirne stanice Breitenlee, dio su tih nastojanja.
"Zeleni projekti znače bolji kvalitet zraka, zdravije stanovništvo, niže životne troškove i općenito kvalitetniji život. Upravo u tome leži snaga zelene transformacije", poručio je Jürgen Czernohorszky, član gradske vlade zadužen za pitanja klime, u saopćenju Ureda Grada Beča u Sarajevu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.