eu

10.02.2025 |

EU / Riječi stručnjaka

Izvor: Akta.ba

INTERVJU

Profesor Halapić o pravnim reformama: Šta BiH mora učiniti za EU?

Do sada se u BiH podrazumijevalo da će, kada političke blokade postanu nepremostive, neko iz Brisela doći kako bi pronašao kompromisno rješenje.

Evropska unija je, nakon formiranja nove Evropske komisije krajem prošle godine, značajno izmijenila svoj pristup prema zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini. Ključni prioriteti, poput proširenja, jačanja vladavine prava, ljudskih prava i slobode medija, ostali su nepromijenjeni, ali je operativni način djelovanja EU vidno drugačiji.

Do sada se u BiH podrazumijevalo da će, kada političke blokade postanu nepremostive, neko iz Brisela doći kako bi pronašao kompromisno rješenje. Međutim, takva praksa sada postaje prošlost.

O ovoj tematici razgovarali smo s profesorom Pravnog fakulteta u Sarajevu Edinom Halapićem, koji nam je dao uvid u pravne prepreke s kojima se BiH suočava u procesu pristupanja EU.

Kako ocjenjujete pravne prepreke s kojima se BiH suočava u procesu pristupanja EU?

- U pitanju su političke opstrukcije koje dovode do otežanog načina funkcionisanja procesa pristupanja EU.

EU

Koje ključne zakonske reforme su potrebne da bi BiH ispunila kriterije za članstvo u EU?

- Donošenje novih zakona iz oblasti krivičnog prava, građanskog prava, kao i reforma pravosuđa, su neophodni koraci. BiH mora raditi na usklađivanju svog zakonodavstva s evropskim standardima.

Na koji način se zakonodavni okvir BiH mora prilagoditi evropskim standardima?

- Osigurati dominantnu ulogu principa vladavine prava kao i prilagođavanje postojećih i novih zakona potrebama modernog i razvijenog tržišta. Ovo je ključno za dalji napredak.

Kako će pristupanje EU uticati na pravni sistem Bosne i Hercegovine i njegove institucije?

- Budući pristup se može posmatrati kroz nekoliko različitih elemenata. Za BiH to će značiti novu reformu i prilagođavanja postojećeg pravnog sistema potrebama EU, ali i pristup fondovima koji, ako se pravilno iskoriste, mogu uticati na poboljšanje kvaliteta života građana.

Šta smatrate najvećim izazovima u usklađivanju domaćih zakona s pravnom stečevinom EU?

- Najveći izazovi leže u ustavnom okviru, približavanju domaće pravne tradicije i običaja, te usklađivanju ubrzanog razvoja društvenih odnosa. Ovo je kompleksan proces koji zahtijeva vrijeme i resurse.

EUUU

Kakvu ulogu igra civilno društvo u procesu pravne reforme i evropskih integracija?

- Civilno društvo treba preuzeti znatno ozbiljniju ulogu u ovom procesu uz stalno ukazivanje na kontinuirani razvoj i reformu pravnog sistema. Ovo je moguće ako se izvrši promjena načina akceptiranja i razmišljanja.

Kako vidite ulogu pravnika i pravne zajednice u podršci procesu evropskih integracija?

- Status, odnosno uloga pravnika u procesu integracije, će biti nezamjenjiva. Bez aktivne uloge pravnika nije moguće razgovarati o reformama pravosuđa, pravnog sistema, usklađivanja i slično.

Bosna i Hercegovina se suočava s brojnim pravnim preprekama na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, koje su u velikoj mjeri uzrokovane političkim opstrukcijama i nedostatkom zakonodavnih reformi. Sve u svemu, uspjeh ovog procesa zahtijeva koordinirane napore svih aktera, kako bi Bosna i Hercegovina mogla napredovati ka svojoj evropskoj budućnosti.

Razgovarala: Erna Krnić

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI