Vlada FBiH dala saglasnost za Plan privatizacije u 2014. godini

09.01.2014 |

Investicije / PRIVATIZACIJA

Izvor: eKapija.ba

Vlada FBiH dala saglasnost za Plan privatizacije u 2014. godini

Vlada FBiH donijela je danas Odluku kojom se Agenciji za privatizaciju u Federaciji BiH (APF) daje saglasnost na Program rada s Planom privatizacije za 2014. godinu.

Vlada FBiH donijela je danas Odluku kojom se Agenciji za privatizaciju u Federaciji BiH (APF) daje saglasnost na Program rada s Planom privatizacije za 2014. godinu.

Na listi su samo ona preduzeća za koja su saglasnost za privatizaciju dala resorna federalna ministarstva. Plan privatizacije za 2014. godinu je, u najvećoj mjeri, opredijeljen sadržajem privatizacijske ponude, odnosno preduzećima koja su, po različitim osnovama, u nadležnosti APF-a, te privatizacijskog statusa i ekonomsko-finansijskog, kadrovskog i drugog stanja kompanija.

U planu za privatizaciju u ovoj godini su Remontni zavod d.d. Travnik, Hidrogradnja d.d. Sarajevo, Šipad export-import d.d. Sarajevo, Fabrika duhana Mostar d.d. Mostar, Energopetrol d.d. Sarajevo, Unis - udružena metalna industrija d.d. Sarajevo, KTK d.d. Visoko, Željezara Zenica d.o.o. Zenica, Agrokomerc d.d. Velika Kladuša, Konfekcija Borac d.d. Travnik i Unis Pretis d.o.o. Vogošća.

Planom rada APF-a predviđene su i aktivnosti na povratu imovine iz pasivnog podbilansa preduzeća iz FBiH koja se nalaze na teritoriji susjednih država. Agencija će nastaviti dopunjavanje i vođenje Centralnog registra za stvari, prava, obaveze i potraživanja iz pasivnog podbilansa u Federaciji BiH, kompletiranje dokumentacione osnove za imovinu iskazanu u pasivnom podbilansu koja je u vlasništvu FBiH, te kompletiranje dokumentacione osnove na osnovu koje će se izvršiti uknjižba i prijenos vlasništva s preduzeća na Federaciju BiH.

Također, inicirat će podnošenje krivičnih prijava protiv odgovornih osoba iz preduzeća zbog neiskazivanja i nedostavljanja dokumentacione osnove, zloupotrebe imovine iz pasivnog podbilansa koja se ogleda u nezakonitoj prodaji, nezakonitog izdavanja pod zakup, prijenosa imovine iz pasivnog podbilansa u aktivni bilans, što je bila pojava u prethodnom periodu, te nezakonitog stavljanja imovine pod hipoteku od strane nevlasnika i preduzeća koja su je iskazali u pasivnom podbilansu.

Planira se identifikacija svih nekretnina iz pasivnog podbilansa i procjena njihove vrijednosti po vještaku građevinske struke.

Vlada FBiH danas je dala saglasnost i na Finansijski plan APF-a za 2014. godinu, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI