Održana glavna rasprava u slučaju Feroelektro

05.07.2014 |

Investicije / PRIVATIZACIJA

Izvor: Fena

Održana glavna rasprava u slučaju Feroelektro

U Općinskom sudu Sarajevo jučer je održana glavna rasprava u parničnom postupku koji se u ovom sudu vodi na temelju tužbe Agencije za privatizaciju FBiH za raskid kupoprodajnog ugovora Feroelektra d.d. Sarajevo sa Stanić Investom d.o.o. Kreševo.

U Općinskom sudu Sarajevo jučer je održana glavna rasprava u parničnom postupku koji se u ovom sudu vodi na temelju tužbe Agencije za privatizaciju FBiH za raskid kupoprodajnog ugovora Feroelektra d.d. Sarajevo sa Stanić Investom d.o.o. Kreševo.

Višesatna glavna rasprava u ovom predmetu okončana je završnim riječima punomoćnika strana u postupku, a odluka u vezi meritumom spora bit će donesena 14. augusta.

Kako su u završnoj riječi istaknuli punomoćnici tužitelja - Agencije za privatizaciju FBiH, advokati Senka Nožica i Plamenko Čustović, grupacija Stanić ni nakon deset godina nije ispoštovala  obaveze po osnovu kupoprodajnog ugovora, zaključenog 2004. godine.

Navode, među ostalim, da nije ispoštovana obaveza Stanića da u roku od tri godine investiraju 22,5 miliona KM u firmu (Feroelektro) koju su kupili, a nakon izvršenog upisa privatizacije u sudski registar, ocijenivši to bitnom povredom ugovora i pozivajući se na odredbe iz konkretnog kupoprodajnog ugovora državnog kapitala i Zakona o obligacionim odnosima, te na načela obligacionog prava.

Punomoćnici tužitelja smatraju nelogičnim i kontradiktornim stanovište tuženog (Stanić grupacija) "da on vlastite obaveze nije ni morao ispoštovati, iako već deset godina uživa potpuno vlasništvo nad većinskim paketom dionica", podsjećajući na pravno pravilo, starije od 2000 godina, prema kojem je - Ugovor strankama zakon.

Stav punomoćnika Agencije za privatizaciju FBiH jeste da u cijelosti ostaje pri navodima iz tužbe, te da su se, s obzirom na to da tuženi nije ispoštovao vlastite obaveze, stekli uvjeti za raskid spomenutog ugovora.

Punomoćnik Stanić Investa, advokat Emir Karača ustvrdio je, međutim, da nema osnova za raskid kupoprodajnog ugovora koji je predmet spora, te da Stanić Invest ne snosi krivnju za situaciju u kojoj se našao.

Istovremeno, uputio je primjedbu na okolnost da povjerilac u ovom slučaju nije dao rok dužniku za ispunjavanje ugovorom predviđenih obaveza, navodeći da nisu tačne tvrdnje da Stanić nije ispoštovao nijednu od obaveza, te da je ova grupacija u cijelosti isplatila kupoprodajnu cijenu dionica u iznosu od dva mliona KM.

Karača, nadalje navodi da je tokom izvršenja ugovornih obaveza koje je Stanić preuzeo, resorno federalno ministarstvo poništilo rješenje koje predstavlja osnov razmatranog ugovora i na taj način stvorilo krajnje neizvjesnu situaciju.

Stoga su advokati Stanić grupacije podnijeli kontratužbu protiv Agencije za privatizaciju FBiH, pozivajući se na pravnu nesigurnost, a koja je, također, obrazložena na današnjem ročištu.

Advokat Rajko Cucić je u svojstvu umiješača u ovom postupku vlastitu završnu riječ sačinjenu u pisanoj formi uložio u sudski spis, te uručio i strankama u postupku, problematizirajući u konačnom završnom izlaganju mogućnost raskidanja ugovora od prodavca, nakon što kupac stekne pravo vlasništva, stavljajući u odnos stvarno i obligaciono pravo.

Usto se pozvao na "zastaru" ugovorne obaveze ulaganja spomenutih 22,5 miliona KM.

Izlaganju završnih riječi prethodilo je ispitivanje svjedoka Franje Šaravanje, bivšeg predsjednika UO Agencije za privatizaciju FBiH koji je  podsjetio na hronologiju poteza u vezi sa pribavljanjem saglasnosti za pokretanje postupka pred nadležnim sudom.

Istovremeno, sudski vještak finansijske struke Izet Halilović predočio je dopunski nalaz i mišljenje u vezi sa davanjem bankovne garancije i zaključivanjem cesije, te rezultate uvida u bankovne izvode i analitičku finansijsku evidenciju.

Glavnom ročištu je prisustvovao i veći broj radnika Feroelektra od kojih su se neki nakon izlaska iz sudnice obratili novinarima, negodujući zbog situacije u kojoij su se našli te sporošću u riješavanju spomenute tužbe, nazivajući sramnim nastup Stanićevih advokata i advokata tkzv. umiješača.

Predsjednik Sindikata radnika Feroelektra Senad Smajić je u izjavi za medije kazao da radnici ove, nekada izuzetno uspješne firme, 24 mjeseca nisu primili plaće.

Naveo je da je odgovornost Stanića ogromna, te "da oni već deset godina pljačkaju državu, Feroelektro i ovaj narod".

Bez pretenzija da prejudicira odluku Suda, Smajić je kazao da su svi dokazi na strani Agencije za privatizaciju FBiH, ustvrdivši da dosadašnja šteta načinjena Feroelektru iznosi 20 miliona KM.

Podsjetio je da je Općinski sud Sarajevo u ovom slučaju, ranije u oktobru 2012. godine donio odluku o raskidanju kupoprodajnog ugovora sa Stanić Investom zbog neispunjavanja ugovornih obaveza, te da je u žalbenom postupku ta presuda, zbog proceduralnih grešaka, poništena u Kantonalnom sudu i slučaj vraćen na ponovno suđenje.

Podršku radnicima Feroelektra u ostvarivanju njihovih legitimnih prava iskazao je predsjednik Sindikata BiH Ismet Bajramović, koji je prisustvovao glavnoj raspravi u Općinskom sudu Sarajevo.

Bajramović je novinarima kazao da Feroelektro postoji zahvaljujući njegovim radnicima, izražavajući nezadovoljstvo zbog dužine postupaka koji se vode u sudovima, te nedostatnosti zakonskog okvira (nije stavljen u funkciju zakon o reviziji privatizacije).

Ocijenio je da se radi o sistemskim propustima i situaciji u kojoj radnici štite državnu imovinu, a da, istovremeno, gotovo niko ne "igra" u njihovu korist, podsjećajući da slučaj Feroelektra nije usamljen, te da su tu i preduzeća poput Hidrogradnje, Krivaje, Konjuha...

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI