29.10.2014 |
Investicije / PRIVATIZACIJA
Izvor: eKapija.ba
Federalna agencija za privatizaciju krenula u aktivnosti pokretanja incijative za ocjenu ustavnosti novog Zakona o privatizaciji Republike Srbije kojim se, kako ocjenjuju, krši međunarodni Sporazum o sukcesiji.
Agencija za privatizaciju u FBiH nedavno se obratila se pismom svim nadležnim institucijama u Federaciji BiH i BiH koje, u okviru svoje djelatnosti, mogu poduzeti određene radnje kako bi se zaštitila imovina Federacije, a nakon donošenja Zakona o privatizaciji Republike Srbije.
Također, APF je, kako nam kažu, uputila upozorenje Agenciji za privatizaciju Republike Srbije da primjenom Zakona o privatizaciji krši međunarodni ugovor, ( a koji ima jaču pravnu snagu od domicilnih zakona), Sporazum o sukcesiji-Aneks G koji regiliše privatna prava fizičkih i pravnih lica, stečena do 31.12.1991. godine.
Na upit imaju li saznanja što su poduzele institucije kojima su se obratili, kažu da znaju da je premijer Vlade FBiH sa suradnicima poduzeo radnje iz svoje nadležnosti u cilju sprečavanja eventualne štete za Federaciju BiH.
''Vlada Srbije donijela je Uredbu o obvezi zaštite imovine i dijelova poduzeća na teritoriji Republike Srbije koju je Ustavni sud Srbije proglasio neustavnom pa su 2014. godine donijeli Zakon o privatizaciji u koji su pretočili dio gore navedene uredbe'', kaže za eKapija.ba Senad Rahimić, pomoćnik direktora za pasivni podbilans Agencije za privatizaciju FBiH.
Navodi da su zatražili i sastanak sa Agencijom za privatizaciju Republike Srbije te od angažiranog odvjetnika zatražili da pokrene incijativu za ocjenu ustavnosti navedenog zakona pred Ustavnim sudom Srbije.
Na imovini koja je u vlasništvu poduzeća sa prostora Federacije, prema njihovim saznanjima, formirana su sljedeća poduzeća: Šipad Export-Import Beograd, Šipad Komerc Beograd, UNIS Komerc Beograd, Agrokomerc VKL Beograd.
Rahimić navodi da je vrijednost imovine koja su navedena preduzeća uzurpirala je velika, ne precizirajući cifru.
Dodaje da je na imovini Hepok Mostar također bilo formirano poduzeća koje je otišlo stečaj i u stečajnom postupku je prodana imovina koja je u vlasništvu Hepoka Mostar. U konkretnom slučaju, APF je podnijela tužbu protiv države Srbije radi poništenja ugovora o kupoprodaji ili pravične naknade za navedenu imovinu.
D.K.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.