16.06.2022 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Od 3. juna je na javnom uvidu Nacrt Regulacionog plana sportskog aerodroma Urije u Prijedoru, saznaje Akta.ba.
Od 3. juna je na javnom uvidu Nacrt Regulacionog plana sportskog aerodroma Urije u Prijedoru, saznaje Akta.ba.
Naime, ovim bi se krenulo u poboljšanje i unapređenje uslova korišćenja sportskog aerodroma, proširenje aktivnosti u smislu razvoja preduzetništva vezanog za vazdušni saobraćaj, stvaranje uslova za civilni aviosaobraćaj do 50 putnika, transportni saobraćaj, razvoj sportskog turizma i turizma uopšte, ali i brže i kvalitetnije povezivanje sa okruženjem.
"Cilj je poboljšanje uslova za korištenje aerodroma i razvoja službe potraga i spašavanja koje podrazumijeva sanaciju i proširenje betonske piste, završetak izgradnje hangara sa pratećim sadržajima, izgradnja helidroma i drugo", navedeno je u regulacionom planu.
Namjera je i stvoriti bolje uslove za korišćenje aerodroma u smislu stvaranja uslova za izgradnju i opremanje objekta škole letenja za CPL (A) – profesionalne pilote i izgradnja radionice za popravku malih klipnih aviona, formiranje preduzetničke zone u funkciji aviosaobraćaja.
Urbanistički koncept, kako se navodi u tekstu plana, na pravi način vrednuje zatečeno stanje i planira razvoj i unapređenje prostora sportskog aerodroma planiranjem civilnog saobraćaja. U tom smislu planira se i rekonstrukcija postojeće piste kako bi mogla primiti avione kapaciteta do 50 putnika i izgradnja pratećih objekta.
Također, planiraju se poslovni sadržaji u funkciji aviosaobraćaja, poput pogona za servisiranje manjih letjelica, transport tereta, obuke pilota, carinski terminal i sl. U sklopu kompleksa planiraju se i turistički objekti za smještaj i ishranu, parking prostori, sportski tereni.
"Postojeći objekti sa planiranim turističkim smještajnim sadržajima ostali bi u sklopu sportskog aerodroma. U skladu sa urbanističkim planom, zemljište je planirano kao građevinsko i poljoprivredno", navedeno je.
Zona sportskog aerodroma
U sklopu zone sportskog aerodroma se nalaze postojeći objekti, međutim planirana je rekonstrukcija , sanacija , dogradnja i nadogradnja postojećih objekta u funkciji sportskog aerodroma.
"Pored postojećih objekta planirana je izgradnja novih objekata u funkciji vazdušnog saobraćaja . Planirani objekti su u funkciji razvoja preduzetništva vezanog za vazdušni saobraćaj . Također , s obzirom na prostorne uslove postoji mogućnost uvođenja civilnog vazdušnog saobraćaja za vazduhoplove kapaciteta do 50 mjesta sa carinskim terminalom", navedeno je u planu.
Također, planirano je proširenje prilazne staze i izgradnja rulne staze paralelno sa aerodromskom pistom sa obostranim okretnicama.
Da, podsjetimo aerodrom je osnovan 1952. godine, a 1990. godine je obnovljen i na istom je održano padobransko prvenstvo bivše Jugoslavije. Danas se koristi za sportske (jedriličarstvo, padobranstvo, obuka pilota) i u manjoj mjeri poljoprivredne letove (zaprašivanje).
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.