18.10.2024 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Firma HES Gornja Drina sa sjedištem u Foči pokrenula je projekat izgradnje hidroelektrane Buk Bijela, koja će imati instaliranu snagu od 118,10 MW.
Firma HES Gornja Drina d.o.o. Foča, podnijela je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske zahtjev za prethodnu Procjenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje HE Buk Bijela, u opštini Foča, instalisane snage 118,10 MW, piše Akta.ba.
U cilju otklanjanja nedostataka u prethodnoj projektno-tehničkoj dokumentaciji, nosilac projekta, HES Gornja Drina je usvojio izmjene određenih tehničkih rješenja buduće hidroelektrane.
S obzirom da važenje ekološke dozvole za HE "Buk Bijela" još traje, nosilac projekta je obavijestio nadležno ministarstvo o usvojenim promjenama tehničkog rješenja.
Ministarstvo je nosioca projekta obavijestilo da su planirane promjene značajne, zbog čega se ne mogu obuhvatititi mjerama i uslovima definisanim u ekološkoj dozvoli iz 2019. godine.
Zbog toga je HES Gornja Drina dužna da podnese novi zahtjev za izdavanje ekološke dozvole, što podrazumijeva i sprovođenje postupka Procjene uticaja na životnu sredinu.
LOKACIJA I INFRASTRUKTURA HIDROELEKTRANE BUK BIJELA
Hidroelektrana Buk Bijela bi trebala biti smještena na rijeci Drini, tačno na teritoriji opštine Foča, na 11,5 km udaljenosti od grada Foče.
"Izgradnja brane i akumulacije na ovom području omogućava efikasnu proizvodnju energije i poboljšanje energetske infrastrukture, dok se uz samu hidroelektranu planira razvoj dodatne infrastrukture, uključujući stambene objekte i privredno gradilište", navedeno je u zahtjevu za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu.
Planirana akumulacija prostirala bi se duž rijeke Drine, sa maksimalnim nivoom vode od 434 m.n.m., dok bi ukupna zapremina akumulacije iznosila 15,70 miliona m³. Svi objekti, uključujući branu, mašinsku zgradu i evakuacione sisteme, kako je navedeno bili bi izgrađeni u skladu sa najnovijim ekološkim standardima.
EKOLOŠKI ASPEKTI I UTICAJ NA ŽIVOTNU SREDINU
Jedan od ključnih faktora ovog projekta je ekološka procjena uticaja na životnu sredinu.
"Iako izgradnja hidroelektrane može imati uticaj na lokalnu floru i faunu, naročito na rafting kampove i šumski pokrivač, preduzete su sve mjere za minimiziranje negativnog uticaja. Planirano je da se smanje ekološki efekti na minimum kroz primjenu ekološki prihvatljivih tehnologija i održive prakse tokom izgradnje i operativnog rada", pojašnjeno je.
Projekat hidroelektrane Buk Bijela obuhvata sljedeće ključne tehničke karakteristike:
PROJEKAT IZGRADNJE PRETHODNIH GODINA PRATILO VIŠE SPOROVA
Prvi i najvažniji pravni spor pred Ustavnim sudom BiH, jer su 24 člana Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine podnijela, u decembra 2020. godine, Ustavnom sudu BiH zahtjev za rješavanje spora između Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, nastalog donošenjem Odluke o dodjeli koncesije za izgradnju i korištenje HE "Buk Bijela" na rijeci Drini.
Podnosioci zahtjeva su istovremeno tražili da Ustavni sud BiH donese privremenu mjeru kojom bi se zabranila primjena osporenih odluka do konačnog rješenja spora. Ustavni sud BiH je u julu 2021. godine zaključio da postoji spor u vezi s odlukama o koncesijama, te da prema Zakonu o koncesijama BiH, ovaj spor treba da riješi Komisija za koncesije BiH. Međutim, do danas Komisija za koncesije nije donijela konačnu odluku o ovom sporu, što ostavlja pravnu neizvjesnost oko daljnjeg napredovanja projekta.
Drugi značajan spor vezan za HE Buk Bijela inicirala je Crna Gora, koja je podnijela žalbu pred UNESCO-om zbog mogućeg negativnog uticaja na rijeku Taru i prostor Nacionalnog parka "Durmitor". Ovaj park je poznat po svojoj izuzetnoj ekološkoj vrijednosti i pripada listi Svjetske baštine UNESCO-a.
E.K.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.