Foto: Ilustracija, CNN/Getty images
26.12.2024 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
To je koncept koji zvuči kao da je izravno iz naučne fantastike, ali nešto što inženjeri i vizionari ozbiljno razmatraju.
Zamislite svijet u kojem možete putovati između New Yorka i Londona za manje od sat vremena.
To je koncept koji zvuči kao da je izravno iz naučne fantastike, ali nešto što inženjeri i vizionari ozbiljno razmatraju.
Predloženi projekt, često nazivan Transatlantskim tunelom, mogao bi pretvoriti ovaj san u stvarnost, omogućujući putnicima da putuju preko Atlantskog okeana brže nego što smo ikada mogli zamisliti.
TUNEL BI PRELAZIO ATLANTSKI OKEAN
Foto: Getty images
Trenutno, najbrži način da se dođe od New Yorka do Londona je avionom, s letovima koji traju otprilike osam sati, zavisno od vremenskih uvjeta i drugih faktora.
Smanjenje ovog vremena na samo 54 minute revolucioniralo bi putovanja kakva poznajemo. Međutim, ovaj projekt koji bi potpuno promijenio način putovanja, imao bi visok financijski trošak.
Procjene sugeriraju da bi izgradnja takvog tunela koštala nevjerojatnih 19,8 triliona dolara i protezala se na impozantnih 3.400 milja preko Atlantskog okeana.
Izgradnja tunela ne bi bila mala stvar. Stručnjaci vjeruju da bi moglo potrajati nekoliko decenija da se završi zbog obimnih radova i inženjerskih izazova koji dolaze s ovako velikim projektom.
Za usporedbu, Eurotunnel, koji povezuje Englesku i Francusku, dugačak je samo 23,5 milja, a izgradnja je trajala šest godina.
Foto: SAMEER AL-DOUMY/AFP/Getty Images
Transatlantski tunel bio bi više od 100 puta duži, što značajno povećava rizik i izazove.
KAKO BI OVAJ INŽENJERSKI PODUHVAT ZAPRAVO FUNKCIONIRAO?
Jedan prijedlog uključuje izgradnju tunela ispod morskog dna, slično kao Eurotunnel.
Međutim, alternativna ideja sugerira suspendovanje tunela iznad oceana pomoću naprednih sustava užadi.
Ova metoda bi izbjegla mnoge izazove gradnje ispod morskog dna.
Zahvaljujući napretku u vakuumskoj tehnologiji, vlakovi unutar tunela mogli bi dostići brzine veće od 3.000 mph, drastično skraćujući vrijeme putovanja na manje od sat vremena.
Ovo bi potpuno transformiralo način na koji razmišljamo o međunarodnim putovanjima.
Drugi koncept uključuje tehnologiju mlaznog pogona, u kojoj se potisak stvara brzim mlazom fluida.
Ova inovativna metoda zahtijevala bi pažljivo izračunat period usporavanja od 18 minuta kako bi se osigurala sigurna dolaska na oba kraja tunela.
Iako su ove ideje fascinantne, ni američka ni britanska vlada trenutno nemaju konkretne planove za financiranje ili izgradnju ovog projekta. Ipak, to je koncept koji i dalje privlači maštu i pokreće debate o budućnosti transporta.
Jedna velika zabrinutost koju podižu skeptici je potencijalni trošak karata za takvo putovanje.
Ako bi bio izgrađen, ovaj futuristički način putovanja mogao bi biti dostupan samo ultra-bogatima zbog visokih troškova izgradnje i održavanja.
LETOVI DO VELIKE BRITANIJE IZ NEW YORKA TRAJU OKO OSAM SATI
Foto: Getty Stock Image
Jedan korisnik Reddita komentirao je: "Možda je važnije od bilo kojih tehničkih problema, pri toj cijeni cijena karte bila bi astronomska (ironično možda) da bi se ostvario povrat u razumnom vremenskom okviru."
Drugi je ukazao na ogromne troškove povezane s takvim pothvatom, rekavši: "Koštalo bi nevjerojatno puno unaprijed. Govorimo o iznosu koji bi mogao bankrotirati svaku vladu na svijetu."
Treći je dodao: "Nikada se ne bi isplatilo, jer bi godišnji troškovi održavanja uvijek bili veći od iznosa koji bi uštedio u transportu zrakoplovom i morem—što nije koliko bi se moglo misliti, jer bi mnogi ljudi radije platili za zračni prijevoz nego proveli nekoliko dana prelazeći vlakom/automobilom, a pomorski teret bi i dalje bio jeftiniji."
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.