30.12.2024 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: BHRT
Jedina međunarodna luka u Bosni i Hercegovini, Luka Brčko, u ovoj godini poprimila je savremene obrise.
Jedina međunarodna luka u Bosni i Hercegovini, Luka Brčko, u ovoj godini poprimila je savremene obrise. Ova luka godinama je radila u smanjenom kapacitetu zbog zastarjele opreme. Sada, kada su ti problemi otklonjeni rekonstrukcijom, Luka i dalje ne radi u punom kapacitetu, jer je novi problem loša plovnost rijeke Save.
Nova pruga, pristupni put, moderna dizalica i novi lučki plato rezultat su rekonstrukcije jedine bosanskohercegovačke međunarodne luke.
Proces modernizacije Luke Brčko počeo je prije dvije i po godine, kompletan projekat finansiran je sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od 10 miliona evra, te grant sredstvima Evropske unije u iznosu od 3 miliona evra.
Iako je rekonstrukcija završena u prvoj polovini godine, posao je daleko od završenog jer je kočnica loša plovnost rijeke Save, kažu nadležni.
"Dvije faze su okončane, ostala je još treća faza. Treba raditi i na čišćenju korita rijeke Save kako bi sve ono što smo radili u ovom prethodnom periodu moglo da ima efekta na poslovanje Luke Brčko", kazao je Siniša Milić, gradonačelnik Brčko Distrikta.
Iz Ministarstva komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine kažu da je projekat za deminiranje bh. obale Save, koji je ranije odobren od Svjetske banke, pokrenut s mrtve tačke.
"Ispostavilo se da je taj projekat dvije godine stajao u ladici negdje u Briselu i mi smo to otkočili. U ovom trenutku idu pripreme i jako brzo će krenuti deminiranje našeg dijela. Nakon toga ide produbljavanje korita i produžavanje broja dana u kojima mogu raditi i Luka Brčko i generalno koji se može koristiti, dio korita kroz Bosnu i Hercegovinu", navodi Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.
Pored uređenja plovnog puta, funkcionalnost ove Luke zavisi i od ostalih infrastrukturnih projekata, poput rekonstrukcije mosta Brčko – Gunja, ali i izgradnje autoputa.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.