Foto: Sveučilište u Mostaru
12.02.2025 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Samo u 2023. godini, troškovi električne energije na Sveučilištu dosegnuli su približno 350.000 KM, dok su u 2024. godini porasli na 400.000 KM.
Sveučilište u Mostaru pokrenulo je sveobuhvatan projekt energetske tranzicije s primarnim ciljem povećanja učinkovitosti potrošnje energije i prelaska na obnovljive izvore. Inicijativa je jedna od prvih takve vrste u regiji, usmjerena je na smanjenje troškova električne energije, jačanje energetske neovisnosti i doprinos zaštiti okoliša.
Samo u 2023. godini, troškovi električne energije na Sveučilištu dosegnuli su približno 350.000 KM, dok su u 2024. godini porasli na 400.000 KM.
Solarna tranzicija kao temelj projekta
Ključna komponenta inicijative jest instalacija solarnih panela na krovovima sveučilišnih objekata, čime će se omogućiti ne samo proizvodnja, već i distribucija električne energije. Kako bi se osigurala pravna i finansijska podloga za realizaciju projekta, 18. srpnja 2023. godine, temeljem odluke Upravnog vijeća, osnovano je poduzeće SUMMC d.o.o. u stopostotnom vlasništvu Sveučilišta u Mostaru.
Tvrtka, registrirana primarno za proizvodnju i prodaju električne energije, posluje na komercijalnoj osnovi s mogućnošću obavljanja i drugih djelatnosti.
Sav ostvareni prihod pripada Sveučilištu, čime se osigurava reinvestiranje u daljnji razvoj akademske zajednice.
Izazovi i implementacija projekta
Provedba projekta zahtijevala je složene administrativne i tehničke postupke. SUMMC d.o.o. vlastitim sredstvima pribavio je sve potrebne dozvole, uključujući elektroenergetske suglasnosti, urbanističke i građevinske dozvole te koncesijske ugovore. Također, poduzeće je realiziralo sve pravne i projektne aktivnosti potrebne za implementaciju solarnog sustava.
Budući da je energetska tranzicija dugoročan proces, nositelji projekta ističu kako ovaj model može poslužiti kao primjer drugim institucijama u regiji. Time se pokazuje da akademske ustanove mogu uspješno integrirati održive poslovne modele unatoč administrativnim i financijskim izazovima.
Doprinos akademskoj zajednici i studentima
Osim ekonomske isplativosti i ekoloških prednosti, projekt donosi i značajne edukativne benefite.
Planira se uvođenje radionica i edukacijskih programa o obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti, što će studentima/cama i akademskom osoblju omogućiti stjecanje novih znanja i kompetencija.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.