AUTOCESTE

28.02.2025 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: Akta.ba

Dopunjena studija uticaja na okoliš

Uskoro se pokreće proces eksproprijacije od 18 miliona KM za brzu cestu Bihać-Cazin

Ovaj infrastrukturni projekat ima značajan dugoročni utjecaj na USK, jer će uspostaviti bolju saobraćajnu povezanost između ključnih gradova.

Javno preduzeće Autoceste FBiH Mostar predstavilo je Studiju uticaja na okoliš za projekat izgradnje brze ceste koja će povezati Bihać, Cazin, Veliku Kladušu te granicu s Republikom Hrvatskom. Na dionici od Bihaća do Ćoralića, dugačkoj 17,95 km, studiju je izradio ovlašteni konsultant IG Banjaluka.

Sredinom novembra 2024. održana je javna rasprava, gdje su građani imali priliku iznijeti svoje komentare u Gradskoj vijećnici u Bihaću i Staroj gradskoj vijećnici u Cazinu. Prema članu 78. Zakona o zaštiti okoliša, investitor je primio sugestije koje će biti urađene u dopuni studije.

Grad Bihać je obavijestio javnost da je dopunjena verzija Studije uticaja na okoliš zaprimljena u zakonski predviđenom roku. Dokument je objavljen 18. februara 2025. godine na web stranici Federalnog ministarstva, uz otvoreni period od 15 dana za dostavljanje daljnjih mišljenja zainteresovane javnosti.

Što se tiče eksproprijacije, za prvu fazu izgradnje brze ceste Bihać – Cazin – Velika Kladuša, koja obuhvata dionicu Bihać–Cazin, izdvojeno je 18 miliona KM. Prema posljednjim informacijama, izrađen je elaborat o eksproprijaciji zemljišta, te se očekuje da će tokom februara biti podnesen zahtjev za promjenu statusa poljoprivrednog zemljišta u građevinsko. Nakon toga slijedi proces eksproprijacije, a planira se i pokretanje postupka za izdavanje urbanističke saglasnosti. Krajem januara objavljeno je da je u toku postupak javne nabavke za idejni i glavni projekt.

Ovaj infrastrukturni projekat ima značajan dugoročni utjecaj na Unsko-sanski kanton, jer će uspostaviti bolju saobraćajnu povezanost između ključnih gradova – Bihaća, Cazina i Velike Kladuše, te dodatno unaprijediti veze s državama članicama EU, s obzirom na blizinu granice s Republikom Hrvatskom.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI