06.03.2025 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Projekt VE Vlašić obuhvata postavljanje devet vjetroagregata, izgradnju internih pristupnih puteva i montažnih platoa.
JP Elektroprivreda BIH d.d. Sarajevo ne odustaje od izgradnje VE Vlašić. Uprkos izazovima i primjedbama iz javnog uvida 2023., investitor Elektroprivreda nastavlja sa pripremom projekta izgradnje vjetroelektrane instalirane snage do 50 MW, javlja Akta.ba.
Naime, Federalno ministarstvo okoliša i turizma stavilo je na javni uvid najnoviji Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na okoliš, izrađen od strane ovlaštene konsultantske kuće IPSA INSTITUT d.o.o. Sarajevo u februaru 2025. godine.
Projekt VE Vlašić obuhvata postavljanje devet vjetroagregata, izgradnju internih pristupnih puteva i montažnih platoa, uspostavljanje trafostanice TS Vlašić, te rekonstrukciju pristupnog puta, a predstavlja ključnu investiciju u modernizaciju elektroenergetske infrastrukture regije i povećanje udjela obnovljivih izvora energije u BiH.
Vjetroturbine, srce ovog projekta, služe za pretvaranje kinetičke energije vjetra u mehanički rad koji pokreće generatore za proizvodnju električne energije. Glavni dijelovi svake turbine uključuju temelj, toranj, kućište generatora i rotor.
U okviru ovog projekta, svaka vjetroturbina imat će nazivnu snagu do 5,5 MW, opremljena rotorom s tri lopatice čiji prečnik može doseći do 163 metra, dok će maksimalna visina vjetroagregata, od nivoa tla do vrha lopatice, iznositi do 200 metara.
Na mjestu priključka na mrežu – trafostanici TS Vlašić – predviđena je snaga od do 50 MW, a konačne specifikacije vjetroturbina bit će potvrđene nakon postupka nabavke i ugovaranja isporuke. Preliminarno je usvojeno idejno rješenje s referentnom vjetroturbinom od 5,5 MW, što rezultira ukupnom instaliranom snagom od 49,5 MW, s mogućnošću da konačne vrijednosti budu jednake ili nešto niže.
"Raspored vjetroagregata izrađen je uz pomoć specijaliziranog softverskog alata, koristeći kartu potencijala vjetra i prilagođavajući se specifičnim uslovima na terenu. U optimizaciji su uzete u obzir pretpostavke poput zone ograničenja u obliku elipse, koja se primjenjuje oko svake turbine na temelju prikupljenih mjernih podataka i topografskih karakteristika područja. Svi montažni platoi, temelji i same vjetroagregate smješteni su unutar granica koncesionog područja, uz osiguranje dovoljne udaljenosti od granice koja odgovara maksimalnoj dužini lopatice uz dodatnu rezervu prostora. Maksimalni instalirani kapacitet u tački priključenja je predviđen na 49,5 MW", pojašnjeno je u zahtjevu za prethodnu procjenu uticaja na okoliš.
Podsjetimo, radi se projektu izgradnje vjetroelektrane "Vlašić", čiju će realizaciju sufinansirati Europska investicijska banka kreditom u iznosu od 36 miliona eura (70,4 miliona KM), s rokom otplate od 20 godina, uključujući četiri godine grejs peelekrioda.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.