23.12.2013 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Oslobođenje
Ambasador Japana u BiH Hideo Yamazaki izjavio je da su japanske kompanije zainteresovane za investiranje u BiH i da su veliki potencijali u energetskom sektoru, proizvodnji autodijelova, preradi drveta i turizmu.
Ambasador Japana u BiH Hideo Yamazaki izjavio je da su japanske kompanije zainteresovane za investiranje u BiH i da su veliki potencijali u energetskom sektoru, proizvodnji autodijelova, preradi drveta i turizmu.
Yamazaki je rekao da postoje mnogi aspekti putem kojih japanske kompanije mogu doprinijeti razvoju ekonomije u BiH, te pozdravio pokazani interes kompanija "Sankyo" da u Banjaluci otvori proizvodni pogon i "Hitachi", koji je u užem izboru za izvođača radova za Blok sedam Termoelektrane Tuzla.
On je za sarajevsko "Oslobođenje" podsjetio da su poznate japanske kompanije "Toyota", "Suzuki", "Sony" i "Panasonic" započele proizvodnju u susjednim zemljama, prenosi Srna.
Jamazaki vjeruje da postoji veliki potencijal za japanske kompanije koje proizvode komponente i dijelove za ove velike firme da otvore proizvodne kapacitete u BiH, koristeći obrazovanu radnu snagu i relativno niske troškove rada.
"Sankyo koji proizvodi različite tipove preciznih mehaničkih dijelova za japansku autoindustriju primjer je takve kompanije i nadam se da će uspjeti u BiH", kaže Jamazaki.
Prema njegovoj ocjeni, uspjeh kompanije "Hitachi" u izgradnji Bloka sedam Termoelektrane Tuzla bi mogao imati potencijal da postane katalizator za nova japanska ulaganja putem stvaranja pozitivnog imidža BiH kod drugih japanskih kompanija.
On smatra da posebno u slučaju energetskog sektora postoji ogroman potencijal za investiranje japanskih kompanija i ulazak na tržište BiH.
"BiH planira graditi nove termoelektrane u narednim godinama, ali ove elektrane moraju zadovoljiti najviše standarde zaštite životne sredine koje propisuje EU. To je područje gdje se potrebe BiH i potencijala japanskih komanija mogu podudariti", istakao je japanski ambasador.
On kaže da je glavni razlog zašto japanske kompanije još nisu pokazale veći interes za ulaganje u BiH povezan sa predstavom koju japanski poslovni ljudi imaju o BiH, a to je da je riječ o ratom razjedinjenoj zemlji sa visokim rizikom za investitore.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.