08.10.2015 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Gradnja turističkog grada u podnožju Bjelašnice i Treskavice pred realizacijom. Početna ulaganja oko milijadru, a vrijednost završenog projekta oko 4,3 milijarde eura.
Izgradnja jedinstvenog integralnog turističkog grada u podnožju Bjelašnice i Treskavice u rejonu katastarske općine Dejčići u općini Trnovo, 15. oktobra će dobiti formalnopravnu legalizaciju. Tog dana internacionalna investiciona kompanija za urbanistički razvoj „Buroj Property Development“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa sjedištem u Dubaiju i općina Trnovo, nakon osam i po mjeseci pripreme, potpisuju finalni Ugovor o realizaciji turističko rekreacionog kompleksa „Boroj Ozone“ na površini od oko 1,3 miliona kvadratnih metara.
Protokolom o namjerama koji je potpisan početkom februara i Predugovorom iz avgusta, predviđena je izgradnja na hiljade luksuznih stambenih jedinica, hotela, najvećeg trgovačkog centra u BiH, sportskorekreacionih i kulturnih sadržaja za svjetsku elitu. Idejnim projektom predviđene su i raskošne hortikulturne oaze uključujući vještačka jezera i fontane, poliklinike, klinike i rehabilitacioni centri.
Kompanija „Buroj Property Development“ je osnovana 2007. godine i jedna je od vodećih u Dubaiju u sektoru investicija u nekretnine. Izvršni direktor kompanije Ismail Ahmed posebno naglašava posvećenost iskorištavanju i razvijanju „neiscrpnih turističkih potencijala“ kojima Bosna i Hercegovina raspolaže.
"Cilj ovog jedinstvenog poduhvata je da Bosna i Herecegovina postane jedan od lidera u turizmu u regionu i šire jer su prelijepa zemlja i njena prirodna bogastva jedan od najvećih potencijala koji bi trebalo staviti u funkciju svih građana Bosne i Hercegovine“, izjavio je Ahmed. Naglašava da je suštinska razlika između njegove kompanije i ostalih sličnih investitora „u tome što mi dolazimo da radimo zajednički sa vlastima u Bosni i Hercegovini kao njihov dugoročni partner u cilju stvaranja uslova da sve profite i beneficije našeg zajedničkog projekta, dijelimo zajedno s građanima Bosne i Hercegovine".
U narednih osam godina, radovi na ovom izazovnom gradilištu bit će povjereni domaćim projektantskim, građevinskim i konsultantskim firmama.
"Procedura izbora izvođača će biti na najvišem mogućem stepenu transparentnosti, a nadzor nad gradnjom u svim segmentima i u svim fazama će biti po najvišim svjetskim standardima", naglašava načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo.
Početna vrijednost projekta je oko 930 miliona eura, a vrijednost izgrađenog turističkog grada bit će oko 4,3 milijarde eura. U toku gradnje prvog integralnog turističkog grada ovakvog koncepta u jugoistočnoj Evropi i nakon njegovog završetka, posao će dobiti najmanje deset hiljada radnika svih zanimanja, tvrde supotpisnici Ugovora o poslovnoj saradnji.
Prema ugovoru koji će biti potpisan 15. oktobra, Općina je obavezna osigurati svu potrebnu urbanističku dokumentaciju, otkup privatnog zemljišta i „privođenje cjelokupnog prostora predviđenoj namjeni“ uključujući i odgovarajuće dozvole za komunalnu infrastrukturu.
"U skladu sa Zakonom o stvarnim pravima Federacije, raspisat ćemo javni poziv za dodjelu prava građenja, a investitor će kao zakupac općinskog zemljišta imati pravo raspolaganja, prometovanja i reinvestiranja na ovom području najduže do 99 godina, a Općina će biti gruntovni vlasnik svakog pedlja ovog zemljišta", tvrdi Berilo.
U junu ove godine općina Trnovo, kompanija iz Arapskih Emirata i Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo potpisali su i Ugovor o izradi prve faze regulacionog plana za gradnju prvog integralnog turističkog grada u regionu.
Trenutno su u toku radovi na izradi geodetskih podloga, elaborata o geološkim i geomehaničkim svojstvima terena, te izrada idejnih rješenja za sve segmente ove vrlo zahtjevne urbanističke i infrastrukturne cjeline. Sve troškove uključujući i kasniju izradu glavnog projekta cjelokupnog kompleksa integralnog turističkog grada snosi strani investitor. Općina Trnovo je sa svoje strane takođe već ugovorila kupoprodaju 22 privatne parcele i za to osigurala 1,2 miliona konvertibilnih maraka.
Prije zadnjeg rata,Trnovo je bilo jedna od najnerazvijenijih općina u Bosni i Hercegovini i bivšoj Jugoslaviji iako je oko 70 odsto Zimskih olimpijskih igara 1984. održano na njenoj teritoriji. U ratu, Trnovo je bilo jedno od najsmrtonosnijih ratišta na kojem je svaki peti stanovnik poginuo. Iz rata je ova općina izašla kao podijeljeni teritorij tako da je RS-u pripao urbani, a Federaciji ruralni dio prostranstva koje čini više od četvrtine područja Sarajevskog kantona.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.