Foto: AFP/Getty Images
15.11.2024 |
Kapital / BANKARSTVO
Izvor: Agencije
Za trgovce je kurs jedan dolar za jedan euro ključni psihološki nivo i pad ispod te granice pogoršao bi stanje i vodio daljoj deprecijaciji eura.
Nakon što je euro pao na minimum za godinu dana, oživjeli su glasovi da bi evropska valuta mogla da sklizne do pariteta sa dolarom.
Pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima uvećava izglede za povećanje carina koje bi mogle zadati novi udarac ekonomiji zone eura, navodi se u analizi agencije Reuters.
Sa kursom od oko 1,06 dolara za euro, zajednička evropska valuta je za gotovo 5% ispod maksimuma za više od godinu dana iz septembra, kada su ga zaustavile slabe ekonomske perspektive.
EURO/DOLAR JE NAJAKTIVNIJI PAR VALUTA U TRGOVINI NA DEVIZNOM TRŽIŠTU
Analitičari smatraju da je paritet eura i dolara moguć jer je euro na samo 6% od toga.
Do sada su dvije valute bile izjednačene početkom 21. vijeka i ponovo na nekoliko mjeseci u 2022, kada su američke kamate rasle brže od onih u zoni eura, dok se Evropa borila sa skokom cijena energenata zbog rata u Ukrajini.
Za trgovce je kurs jedan dolar za jedan euro ključni psihološki nivo i pad ispod te granice pogoršao bi stanje i vodio daljoj deprecijaciji eura, piše Reuters.
Dalje se navodi da velike banke, uključujući JPMorgan i Deutsche Bank, računaju da bi pad eura mogao da se desi, zavisno od visine carina.
Takođe bi smanjenje poreza moglo da pogura američku inflaciju i ograniči smanjenja kamata FED, što bi dolar učinilo potencijalno privlačnijim od eura.
Kada je riječ o biznisu i domaćinstvima, slaba valuta povećava cijenu uvoza, što vodi rastu cijena hrane, energije i sirovina i podstiče inflaciju.
S druge strane, pad eura pojeftinjuje izvoz, što je dobra vijest za evropske proizvđače automobila, prodavce na malo industrijskih proizvoda i luksuzne robe npr. i za pojedince ili investitore sa prihodima u inostranstvu.
To je posebno dobro za Njemačku koja je dugo smatrana lokomotivom evropskog izvoza a sada pati zbog brojnih faktora, uključujući slabu kinesku ekonomiju.
EURO NIJE JEDINI
U Reutersovoj analizi dalje se navodi da euro nije jedini i da je vrijednost valuta mnogih američkih trgovinskih partnera pogođena u posljednjih mjesec i po dana zbog bojazni od carina.
Istovremeno neki bankari smatraju da je paritet eura i dolara moguć ali ne nužno i vjerovatan.
Naime, brže smanjenje kamata od strane Evropske centralne banke (ECB) nego u SAD bilo bi negativno za euro ali bi, s druge strane, to labavljenje moglo da podrži valutu na duži rok podstičući perspektive ekonomskog rasta.
"Svi su tmurni po pitanju Evrope i razumijemo to ali mogli bi da imamo neka pozitivna iznenađenja", rekao je za Reuters direktor finansijske institucije Edmond de Rothschild Benjamin Melman dodajući da ne vidi značajn pad eura.
U analizi se dalje navodi da je ECB danas u boljoj poziciji nego što je bila prethodno kada je euro znatno oslabio - 2022. godine, kada je inflacija rasla pa je pad eura ispod dolara dodao pritisak na centralnu banku da digne kamate.
Inflacija je danas manja a postoje i drugi razlozi zašto pad eura na dolar ne bi bio veliki problem za ECB.
ECB, piše u analizi, više gleda na performanse eura prema korpi valuta glavnih trgovinskih partnera zone eura.
Ako se tako gleda, euro ne izgleda tako slab, prenio je Dnevni evropski servis.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.