BANKARSTVO

Foto: CBBiH

18.11.2024 |

Kapital / BANKARSTVO

Izvor: Akta.ba

Reforme u finansijskom sektoru

U toku izrada Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama FBiH

Također se radi na Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.

Vlada Republike Srpske usvojila je nedavno dopune Zakona o bankama, koje donose značajne promjene za građane. Među ključnim izmjenama su zabrane bankama da naplaćuju naknadu za:

  • opomenu u slučaju kašnjenja korisnika u izmirenju obaveza,
  • vođenje kreditne partije,
  • podizanje gotovine na bankomatima.

​Ove odluke naišle su na pozitivne reakcije javnosti, a s obzirom na to da olakšavaju teret bankarskih troškova za korisnike usluga, postavljalo se pitanje: Hoće li slične mjere biti usvojene i u Federaciji BiH?

Kako bismo dobili odgovor na ovo pitanje, obratili smo se Federalnom ministarstvu finansija.

U odgovoru su nam potvrdili da su Zakonska rješenja u Federaciji BiH drugačija, te se pitanje naplate naknada u slučaju opomena za kašnjenje regulira Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga.

Kazali su da rade na Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji će uskoro biti upućen u dalju proceduru. Ovaj zakon, između ostalog, uređuje i pitanje naplate naknada, uključujući one za opomene.

"Vezano za druge dopune, u toku je izrada Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama, kao i druga zakonodavna rješenja poštujući reformske prioritete", kazali su za Akta.ba. iz Federalnog ministarstva finansija.

Podsjetimo, iz Agencija za bankarstvo FBiH su nam ranije na ovu temu odgovorili da na tržištu postoji i praksa izbjegavanja naplate naknada klijentima unutar mreže banaka koje imaju poslovnu saradnju ili koriste usluge zajedničkih centara za procesuiranje transakcija koje se iniciraju na bankomatima unutar te mreže.

Također su naglasili da sve naknade u kreditnom poslovanju se obavezno uključuju i iskazuju u okviru efektivne kamatne stope, što je dio ugovornog odnosa prema važećem zakonu u FBiH od 2014. godine.

U narednom periodu ostaje da vidimo kakve će konkretne promjene donijeti nacrti zakona i koliko će one olakšati svakodnevni život građanima Federacije BiH.

E.K.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI