finansije

14.03.2025 |

Kapital / BANKARSTVO

Izvor: Akta.ba

Uvodi se rodno neutralna politika naknada

Šta donosi novi zakon: Banke će biti obavezne osigurati jednake plate za radnice i radnike

Vlada FBiH utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama, koji je upućen Parlamentu FBiH na usvajanje.

Na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama, koji je upućen Parlamentu FBiH na usvajanje po skraćenoj proceduri.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o bankama naći se pred poslanicima Doma naroda Parlamenta FBiH na sjednici zakazanoj za 20. mart.

Izmjenama se, između ostalog, nastoji potaknuti kreditna aktivnost banaka i dodatno uskladiti bankarska regulativa s evropskim standardima.

POVEĆANJE OGRANIČENJA IZLOŽENOSTI BANAKA​

Jedna od ključnih promjena odnosi se na povećanje ograničenja izloženosti banaka prema jednom licu ili grupi povezanih lica za kreditna potraživanja koja nisu osigurana kolateralom.

Predloženim izmjenama, trenutni limit od 5% priznatog kapitala banke povećava se na 10%, a izuzetno do 15% uz prethodnu saglasnost Agencije za bankarstvo. Očekuje se da će ovo povećanje omogućiti bankama veću fleksibilnost u kreditiranju, što bi trebalo rezultirati rastom privatnih i javnih investicija te jačanjem privrede i javnog sektora.

Dodatno, u okviru harmonizacije s evropskim direktivama, posebno s Direktivom (EU) 2019/878 i CRD V, izmjenama se preciziraju mjere za očuvanje kapitala i likvidnosti banaka.

Također, banke će biti obavezne osigurati rodno neutralne politike naknada, čime se promoviše jednakost u platama radnica i radnika za jednak rad.

Uvođenje rodno neutralnih politika naknada, kao što je predloženo izmjenama Zakona o bankama, ima za cilj smanjenje ovih razlika i postizanje veće jednakosti u platama između muškaraca i žena. Podsjetimo, brojna istraživanjaukazuju na postojanje značajnog platnog jaza između muškaraca i žena u različitim sektorima, uključujući i bankarski sektor.

PRODUŽEN ROK ZA DOSTAVLJANJE FINANSIJSKIH IZVJEŠTAJA​

Među dodatnim izmjenama zakona ističe se i produženje roka za dostavu finansijskih izvještaja, čime se bankama omogućava dodatno vrijeme za usklađivanje izvještavanja sa Finansijsko-informatičkom agencijom. Uz to, u sistem upravljanja rizicima banaka uključeni su i ekološki, socijalni i upravljački (ESG) faktori, što znači da će banke morati uzeti u obzir uticaj okolišnih i društvenih faktora na svoje poslovanje.

Novim zakonskim rješenjima dodatno se olakšava razmjena najboljih praksi unutar bankarskih grupacija, omogućavajući bankama članicama međunarodnih grupacija efikasnije upravljanje i donošenje poslovnih odluka. Također, bankama je produžen rok za dobijanje saglasnosti Agencije na kupoprodaju potraživanja sa 60 na 90 dana.

Važna novost je i mogućnost imenovanja više posebnih upravnika u slučaju potrebe restrukturiranja banaka, čime se omogućava efikasnije upravljanje kriznim situacijama i stabilizacija finansijskog sektora.

S obzirom na to da su izmjene zakona manjeg obima i da ne sadrže kompleksne pravne promjene, Vlada FBiH predložila je njegovo usvajanje po skraćenoj proceduri. Cilj je da ove mjere brzo stupe na snagu kako bi se osigurala veća dostupnost kredita i podržao razvoj investicija u Federaciji BiH.

"U dinamičnom i sve kompleksnijem finansijskom okruženju, efikasno reguliranje bankarskog sektora postaje ključno za osiguranje stabilnosti i održivosti ekonomije. Važeći zakon o bankama zahtijeva izmjene i dopune kako bi bio uslađen sa savremenim praksama, zakonodavstvom Evropske unije i globalnim standardima", navela je Federalna vlada kao predlagač.

S.B.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI