20.07.2020 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: RTRS
Zbog mogućnosti da bude redukovan otkup, zabrinut je i farmer Đuro Cvijić iz Kladara.
Pandemija virusa korona negativno se odrazila i na proizvodnju pilećeg mesa. I pored rekordno niske cijene, zbog smanjene potrošnje, skladišta pilećeg mesa su puna.
U klaonici Perutnine, u Poveliču kod Srpca su u dilemi – da li smanjiti otkup od preko 100 kooperanata ili sniziti otkupnu cijenu.
"Ne znamo do kada ćemo organizovati proizvodnju i do kada ima smisla raditi jer ovo što se dešava u posljednja tri mjeseca je na nezapamćenom cjenovnom minimumu u zadnjih 10 godina", rekao je Velibor Popović, direktor Klaonice peradi Perutnina-S Povelič.
Zbog mogućnosti da bude redukovan otkup, zabrinut je i farmer Đuro Cvijić iz Kladara.
"Ako dođe do smanjenja proizvodnje, automatski ćemo i mi imati gubitke jer se nalazimo u jednom lancu proizvodnje gdje mi ne možemo biti samostalni već zavisimo i od drugih kooperanata. Voljeli bismo da Vlada ima sluha i želje da pomogne nama peradarskim proizvođačima", kaže Cvijić.
Poslovna zajednica živinara Republike Srpske pomoć će zatražiti od nadležnih republičkih i institucija na nivou BiH.
"Da bismo očuvali posao moramo da saniramo gubitke. Apelujemo našem resornom ministarstvu da izvrši pritisak na Ministarstvo spoljne trgovine BiH da se razmisli o sezonskoj zabrani uvoza određenih artikala koji opterećuju tržište Srpske i BiH", naglasio je Predrag Miličić, predsjednik Poslovne zajednice živinara Republike Srpske.
Osim resornom ministarstvu u Savjetu ministara, poslovna zajednica živinara uputiće zahtjev i Ministarstvu poljoprivrede za izmjenu Pravilnika o raspodjeli podsticaja, koje bi omogućile veće podsticaje za proizvedene brojlere.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.