Foto: Pexels
23.09.2024 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Forbes BiH
Izraelska vlada se bori s pogoršanjem fiskalnog deficita i smanjenjem kreditnog rejtinga
Nakon 11 mjeseci rata, Izrael se suočava sa najvećim ekonomskim izazovom u posljednjih nekoliko godina. Podaci pokazuju da izraelska ekonomija doživljava najteži pad među najbogatijim zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Njen BDP se smanjio za 4,1% u sedmicama nakon napada predvođenih Hamasom 7. oktobra. Pad se nastavio i 2024., pao je za dodatnih 1,1% i 1,4% u prva dva kvartala, izvještava Forbes BiH. Ovoj situaciji neće pomoći ni štrajk širom zemlje od 1. septembra koji je, iako vrlo kratko, doveo privredu zemlje u zastoj usred široko rasprostranjenog bijesa javnosti zbog vladinog vođenja rata.
RAT I EKONOMIJA: IZAZOVI IZRAELA U SJENAMA SUKOBA
Izraelski ekonomski izazovi, naravno, blijedi su u poređenju sa potpunim uništenjem ekonomije u Gazi. Ali produženi rat i dalje šteti izraelskim finansijama, poslovnim investicijama i povjerenju potrošača.
Izraelska ekonomija je brzo rasla prije početka rata, uglavnom zahvaljujući tehnološkom sektoru. Godišnji BDP po glavi stanovnika porastao je za 6,8% u 2021. i 4,8% u 2022. godini, mnogo više nego u većini zapadnih zemalja. Ali, stvari su se od tada dramatično promijenile. U svojoj prognozi iz jula 2024., Banka Izraela je revidirala svoja predviđanja rasta na 1,5% za 2024. godinu, u odnosu na 2,8% koliko je predviđala ranije u godini.
BANKA IZRAELA
S obzirom da borbe u Gazi ne pokazuju naznake za kraj, a sukob s Hezbollahom na libanonskoj granici se intenzivira, Banka Izraela procjenjuje da će troškovi rata dostići 67 milijardi američkih dolara do 2025. Čak i uz paket vojne pomoći od 14,5 milijardi dolara iz SAD-a, finansije Izraela možda neće biti dovoljne da pokriju ove troškove.
To znači da će se Izrael suočiti s teškim izborima o tome kako rasporediti svoje resurse. Možda će, na primjer, morati smanjiti potrošnju u nekim oblastima ekonomije ili se zadužiti. Više zaduživanja će učiniti otplate kredita većim i skupljim za servisiranje u budućnosti.
Pogoršana fiskalna situacija u Izraelu navela je velike agencije za kreditni rejting da smanje status zemlje. Fitch je snizio kreditni rezultat Izraela sa A+ na A u augustu na osnovu toga što je povećanje njegove vojne potrošnje doprinijelo povećanju fiskalnog deficita na 7,8% BDP-a u 2024. godini, u odnosu na 4,1% godinu ranije.
To bi također moglo potencijalno ugroziti sposobnost Izraela da održi svoju trenutnu vojnu strategiju. Ova strategija, koja uključuje kontinuirane operacije u Gazi usmjerene na uništenje Hamasa , zahtijeva čizme na terenu, napredno naoružanje i stalnu logističku podršku – a sve to ima veliku finansijsku cijenu.
Osim makroekonomskih pokazatelja, rat je imao dubok uticaj na određene sektore izraelske ekonomije. Građevinski sektor je, na primjer, usporio za skoro trećinu proizvodnje u prva dva mjeseca rata. I poljoprivreda je takođe pretrpjela udarac , sa padom proizvodnje za četvrtinu u nekim oblastima.
Otprilike 360.000 rezervista je pozvano na početku rata – iako su se mnogi od tada vratili kućama. Više od 120.000 Izraelaca protjerano je iz svojih domova u pograničnim područjima, a oko 140.000 palestinskih radnika sa Zapadne obale nije izdata dozvola da uđu u Izrael od napada 7. oktobra.
Izraelska vlada je nastojala popuniti prazninu dovođenjem radnika iz Indije i Šri Lanke. Međutim, mnogi ključni poslovi sigurno će ostati nepopunjeni.
Procjenjuje se da će do 60.000 izraelskih kompanija možda morati da se zatvori 2024. godine zbog nedostatka osoblja, prekida u lancu nabavke i opadanja poslovnog povjerenja, dok mnoge kompanije odgađaju nove projekte.
Turizam, iako nije ključni dio izraelske ekonomije, također je ozbiljno pogođen. Broj turista je dramatično opao od početka rata, a jedan od deset hotela širom zemlje sada se suočava sa mogućnošću zatvaranja.
Rat je možda potresao izraelsku ekonomiju, ali efekat na palestinsku ekonomiju bio je daleko gori i biće potrebne godine da se popravi.
Mnogi Palestinci koji žive na Zapadnoj obali ostali su bez posla u Izraelu. A odluka Izraela da zadrži većinu poreskih prihoda koje prikuplja u ime Palestinaca ostavila je Palestinske vlasti u nedostatku gotovine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.