10.01.2025 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Akta.ba
Preporuke Agencije za nadzor osiguranja FBiH za upravljanje rizicima u osiguravajućim društvima.
Agencija za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine objavila je preporuke za društva za osiguranje kako bi unaprijedila kvalitetu svojih ORSA (Own Risk and Solvency Assessment) izvješća.
Ove preporuke rezultat su analize izvješća za 2023. godinu te održanih sastanaka s upravama društava, aktuarima i stručnjacima za upravljanje rizicima, priopćeno je iz Agencije.
Kako se dodaje, njihov cilj je osigurati kvalitetniju pripremu izvješća, bolju usklađenost s regulatornim okvirima te dugoročno jačanje otpornosti osiguravatelja na promjene na tržištu i u zakonodavnom okruženju.
Proces ORSA predstavlja ključni alat za procjenu financijske stabilnosti osiguravajućih društava, kao i za utvrđivanje strateških smjernica u upravljanju rizicima. Agencija je naglasila da kvalitetna ORSA izvješća nisu samo regulatorna obveza, već i osnova za donošenje ključnih poslovnih odluka.
U svojim preporukama, Agencija je posebno istaknula važnost unaprjeđenja dokumentacije i jasnog praćenja smjernica. Od osiguravajućih društava traži se da osiguraju potpunu pokrivenost svih propisanih elemenata izvješća te da razviju detaljnije interne kontrole kako bi proces bio učinkovitiji.
Jedan od prioriteta je i aktivno uključivanje uprava osiguravateljskih društava, čime bi se osigurala bolja integracija ORSA procesa u svakodnevno upravljanje poslovanjem.
Preporučuje se i formalizacija registracije rizika, što podrazumijeva vođenje detaljnih registara i kataloga rizika. Ovi dokumenti trebali bi sadržavati sve potencijalne rizike, procjenu njihovog utjecaja na poslovanje te načine njihovog praćenja. Na temelju tih podataka, društva će moći bolje procijeniti svoju izloženost rizicima i pravovremeno reagirati na izazove.
Jedan od ključnih elemenata u procesu vlastite procjene rizika je definiranje tzv. apetita za rizik.
Kako je pojašnjeno, ova izjava treba jasno odražavati strateške ciljeve društava, definirati razinu rizika koju su spremna preuzeti te način na koji će upravljati tim rizicima kako bi očuvala financijsku stabilnost i solventnost.
Agencija je također naglasila važnost provođenja stres testova, koji omogućuju simulaciju različitih nepovoljnih scenarija i njihovu analizu.
Na primjer, za neživotna osiguranja predloženo je modeliranje pada prosječne premije u slučaju liberalizacije obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti, dok se kod životnih osiguranja razmatraju scenariji pandemijskih bolesti s povećanom stopom smrtnosti.
Uz to, društvima se preporučuje detaljna razrada poslovnih modela kako bi se mogli prilagoditi izazovima na tržištu, poput promjena u regulatornom okruženju ili smanjenja profitabilnosti određenih segmenata.
ORSA proces bi, prema preporukama, trebao postati temelj za strateško planiranje i donošenje odluka u osiguravateljskim društvima.
Agencija je upozorila i na važnost razmatranja novih rizika, kao što su klimatske promjene, inflacija, kibernetičke prijetnje i digitalizacija, koji sve više utječu na poslovanje osiguravajućih društava.
Implementacijom ovih preporuka, osiguravateljska društva u Federaciji BiH trebala bi osnažiti svoje sustave upravljanja rizicima i postati otpornija na buduće izazove.
Agencija vjeruje da će to doprinijeti stabilnosti i povjerenju u tržište osiguranja, osiguravajući dugoročnu solventnost i prilagodljivost društava, navodi se u priopćenju.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.