industrija

Foto: Pixabay

31.01.2025 |

Kapital / IZVJEŠTAJI

Izvor: SRNA

REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU

Industrija Republike Srpske bilježi rast, prednjači energetski sektor

Ukupni desezonirani promet industrije Republike Srpske u decembru 2024. godine porastao je za 0,2 odsto.

Ukupni desezonirani promet industrije Republike Srpske u decembru 2024. godine porastao je za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec, što ukazuje na stabilan trend u industrijskoj proizvodnji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.

Analizirajući specifične sektore, desezonirani promet na domaćem tržištu zabilježio je rast od 3,9 odsto, dok je ino-tržište doživjelo pad od 3,0 odsto, što može ukazivati na određene izazove u izvozu tokom posljednjeg mjeseca prošle godine.

Najveći porast desezoniranog prometa zabilježen je u oblasti energije, koja je zabilježila impresivan rast od 24,6 odsto. Ovaj značajan skok može se povezati s većom potražnjom za energijom, ali i sa sezonskim faktorima koji utiču na proizvodnju i distribuciju energenata.

Kada se posmatraju kalendarski prilagođeni podaci, u decembru 2024. godine zabilježen je rast od 6,8 odsto u odnosu na isti mjesec 2023. godine. Na ino-tržištu, kalendarski prilagođeni promet porastao je za 8,5 odsto, dok je domaće tržište imalo umjereni rast od 4,7 odsto. Ovi podaci sugeriraju da su srpski proizvođači uspjeli da se prilagode tržišnim izazovima i postignu rast na oba tržišta.

Najveći procentualni rast kalendarski prilagođenog prometa u decembru 2024. godine zabilježen je kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju, koji su porasli za 10,6 odsto. Ovo može ukazivati na stabilnu potražnju za proizvodima koji imaju svakodnevnu upotrebu, što je pozitivan signal za ekonomski ambijent u zemlji.

Podaci za decembar 2024. godine pokazuju da industrija Republike Srpske nastavlja da pokazuje rast, unatoč izazovima na inostranom tržištu, a posebno izdvaja se sektor energije koji je postigao značajan rast u posljednjem mjesecu prošle godine.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI