Foto: CBBiH
28.03.2025 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Nezavisne novine
Kako su naveli u saopštenju, kroz doznake iz inostranstva u BiH je prošle godine stiglo 4,16 milijardi KM.
U Bosnu i Hercegovinu je tokom prošle godine iz inostranstva stiglo više od 5,6 milijardi KM, objavila je Centralna banka BiH.
Kako su naveli u saopštenju, kroz doznake iz inostranstva u BiH je prošle godine stiglo 4,16 milijardi KM.
Ono što je jako bitno spomenuti jeste da je kroz penzije u Bosnu i Hercegovinu iz inostranstva u 2024. godini došlo 1,38 milijardi KM.
"Kroz ostale transfere novca u BiH je tokom prethodne godine stiglo 139 miliona KM", naveli su iz Centralne banke BiH.
U njihovim brojkama se vidi da su ukupni tekući transferi iz inostranstva za BiH u konstantnom porastu u prethodne četiri godine.
Tako je dotok novca 2021. godine iznosio 4,35 milijardi KM, a 2022. godine 4,95 milijardi KM.
Tokom 2023. godine dotok novca je premašio pet milijardi KM, te je iznosio 5,26 milijardi KM.
Ovo znači da je u odnosu na 2023. godinu tokom prošle godine zabilježen skok dotoka novca iz inostranstva za oko 425 miliona KM.
Ekonomista Admir Čavalić kaže za "Nezavisne novine" da se ovi podaci mogu objasniti činjenicom da imamo novoformiranu mladu dijasporu iz BiH, koja je poslovno aktivna i ima višak sredstava.
"Sa druge strane, oni taj novac ostavljaju za stare članove porodice ili neke koji su u stanju socijalne ili neke druge potrebe, te onda postoji motiv za slanjem tih doznaka u BiH. Vjerovatno socijalni sistem BiH funkcioniše znatnim dijelom na bazi tih finansijskih sredstava, jer da je drugačije, bilo bi veoma teško objasniti egzistenciju određenog broja naših građana", objašnjava Čavalić.
Prema njegovim riječima, to je veoma bitan segment ekonomsko-socijalnog sistema BiH.
"Bez doznaka ne bismo imali određeni socijalni mir i vjerovatno bismo imali značajne probleme u vidu toga da određeni broj ljudi ne bi mogao ispunjavati svoje socijalne, zdravstvene ili bilo kakve druge potrebe. To bi onda možda izazvalo određene proteste, nemire, razna nezadovoljstva ili slično. Na ovaj način se čuva socijalni mir. Ipak je ovo sve socijalna podrška, a ne institucionalna, i bilo bi daleko idealnije da dijaspora vraća investicije, a ne socijalu", istakao je Čavalić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.