MMF

04.04.2025 |

Kapital / IZVJEŠTAJI

Izvor: Agencije

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda

Kristalina Georgieva: Trumpove carine ugrožavaju globalnu ekonomiju

Georgieva je pozvala na oprez i pozvala SAD i njegove trgovinske partnere na saradnju usred rastućih trgovinskih tenzija.

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva upozorila je na potencijalne globalne posljedice najnovijih carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump

Georgieva smatra da bi nove carine na uvoz u SAD mogle produbiti neizvjesnost i ugroziti ionako krhku globalnu privredu.

"Još uvijek procjenjujemo makroekonomske implikacije najavljenih carinskih mjera, ali one jasno predstavljaju značajan rizik za globalne izglede u vrijeme usporenog rasta", rekla je.

Georgieva je pozvala na oprez i pozvala SAD i njegove trgovinske partnere na saradnju usred rastućih trgovinskih tenzija.

"Važno je izbjeći korake koji bi mogli dodatno naštetiti svjetskoj ekonomiji. Apeliramo na SAD i njegove trgovinske partnere da konstruktivno rade na rješavanju trgovinskih tenzija i smanjenju neizvjesnosti", poručila je.

Georgieva je rekla da je MMF u procesu analize širih učinaka tih mjera.

Trump je u srijedu objavio da su uvedene recipročne carine u rasponu od deset do 50 posto na proizvode koje SAD uvozi, uključujući 20 posto dodatnih carina na uvoz iz EU-a, 34 posto na Kinu, 46 posto na Vijetnam, 32 posto na Tajvan, 24 posto na Japan, 26 posto na Indiju, 25 posto na Južnu Koreju, 36 posto na Tajland, 31 posto na Švicarsku, 32 posto na Indoneziju, 24 posto na Maleziju, 49 posto na Kambodžu, 30 posto na Južnu Afriku, 30 posto na Bangladeš i 17 posto na Izrael.

Ove mjere označavaju oštru eskalaciju američke trgovinske politike i privukle su globalnu pažnju zbog svog potencijala da poremete međunarodne trgovinske tokove i povećaju ekonomski pritisak širom svijeta.

Izjava čelnice MMF-a došla je usred sve veće zabrinutosti da bi pojačane trgovinske napetosti mogle dodatno oslabiti globalni rast, koji već ima trend usporavanja u velikim ekonomijama.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI