10.04.2025 |
Kapital / SVJETSKE BERZE
Izvor: Akta.ba
Na početku trgovačkog dana evropske berze zabilježile su značajan rast vrijednosti dionica.
Na početku trgovačkog dana evropske berze zabilježile su značajan rast vrijednosti dionica, prateći pozitivna kretanja na azijskim tržištima. Optimistična reakcija investitora uslijedila je nakon što je administracija u Washingtonu odlučila odložiti uvođenje novih carina za naredna tri mjeseca.
Indeks najznačajnijih evropskih kompanija, STOXX 600, u 9:30 sati bilježio je rast od približno 7 posto, čime su anulirani svi gubici iz prethodnog dana. Londonski FTSE indeks dostigao je 8.120 bodova, uz rast od 5,76 posto, dok je frankfurtski DAX porastao za 7,5 posto, dosegnuvši 21.130 bodova. Pariški CAC indeks zabilježio je skok od 6,89 posto, i popeo se na 7.335 bodova, piše Index.
Azijske berze pratile uzlazni trend sa Vol Strita
Pozitivan trend nije zaobišao ni azijska tržišta – MSCI indeks azijsko-pacifičkog regiona porastao je za više od 5 posto, također u jutarnjim satima. Japanski Nikkei indeks predvodio je dobitke sa skokom od preko 9 posto, dok su tržišta u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji zabilježila rast između 1 i 6,6 posto.
Ovakva kretanja dolaze nakon istorijskog rasta američkih indeksa dan ranije. Dow Jones je skočio za 7,9 posto, S&P 500 indeks porastao je za 9,5 posto, dok je Nasdaq zabilježio skok od čak 12,2 posto – najveći dnevni rast S&P 500 indeksa od finansijske krize 2008. godine.
Trump privremeno odgodio carine, izuzev prema Kini
Ključni razlog ovakve berzanske euforije jeste objava američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je putem društvenih mreža saopćio kako će nova carinska pravila biti suspendovana na 90 dana za sve zemlje, osim za Kinu. Pritom je naglasio da će Kina biti pogođena dodatnim carinskim opterećenjem, čime se ukupna stopa carina na kineski uvoz penje na 125 posto.
Američki ministar finansija Scott Bessent precizirao je da će osnovna carinska stopa iznositi 10 posto za gotovo svu robu koja ulazi na američko tržište, ali da to neće uticati na već uvedene sektorske carine koje se odnose na automobile, čelik i aluminij. Kanada i Meksiko također ostaju pod postojećim režimima, sa carinama od 25 posto. U narednim mjesecima najavljeni su razgovori sa trgovinskim partnerima radi redefinisanja uslova razmjene.
Tržišta reagovala uprkos visokim carinama između SAD-a i Kine
Iako su ukupne carine na kineski izvoz povećane na 125 posto, a Peking uzvratio vlastitim carinama od 84 posto na američke proizvode, kineska tržišta su ipak zabilježila rast. Prema ocjeni analitičara, investitori su privremenu obustavu carina doživjeli kao signal ublažavanja trgovinskih tenzija.
Jeff Schulze iz kompanije ClearBridge Investments smatra da najnoviji potezi ukazuju na porast apetita za rizičnijim investicijama, iako efektivna carinska stopa i dalje ostaje visoka, oko 20 posto. Ekonomista Paul Ashworth iz Capital Economics dodaje da, iako trenutno nema naznaka kompromisa između dvije najveće svjetske ekonomije, pregovori su neminovni, uz napomenu da se u narednim sedmicama može očekivati volatilnost na tržištima zbog neizvjesnosti u vezi sa budućim trgovinskim dogovorima.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.