21.04.2025 |
Kapital / SVJETSKE BERZE
Izvor: seebiz.eu
Na početku sedmice, američki dolar zabilježio je pad, što su analitičari povezali s povećanom nesigurnošću oko ekonomske politike SAD-a.
Na početku sedmice, američki dolar zabilježio je pad, što su analitičari povezali s povećanom nesigurnošću oko ekonomske politike SAD-a. Pad je uslijedio nakon što je predsjednik Donald Trump javno kritikovao čelnika Federalnih rezervi Jaya Powella, što je dodatno potaknulo nervozu među investitorima, piše SEEbiz.
Vrijednost dolara pala je na najniži nivo u posljednje tri godine u odnosu na korpu ključnih globalnih valuta.
Istovremeno, cijena zlata skočila je na novi rekord i dostigla 3.385 dolara po unci, dok je švicarski franak ojačao za 1% u odnosu na dolar, dostigavši desetogodišnji maksimum od 0,8069 franaka. Sličan trend zabilježen je i kod eura i jena, koji su zabilježili rast od preko 1% u poređenju s dolarom.
Rasprodaja državnih obveznica i netipično tržišno ponašanje
Investitori su se istovremeno povukli iz američkih državnih obveznica. Prinos na desetogodišnje obveznice porastao je za 0,035 procentnih poena i dostigao 4,36%, dok je prinos na tridesetogodišnje obveznice porastao za 0,065 procentnih poena, na 4,86%. Važno je napomenuti da se prinosi kreću u suprotnom smjeru od cijena obveznica.
Parisha Saimbi, devizna strateginja BNP Paribasa za azijsko tržište, istakla je da ovakvo simultano slabljenje dolara i rasprodaja obveznica nije uobičajeno. "Rast prinosa obično jača dolar, ali sada vidimo suprotan efekat, što ukazuje na dublje tržišne brige," navela je ona.
Globalni investitori revidiraju strategije
S obzirom na rastući rizik recesije u SAD-u i aktuelne trgovinske tenzije, sve više investitora razmatra promjene u svojim portfeljima, tvrdi Saimbi. U tom kontekstu, euro i jen mogli bi profitirati jer investitori preusmjeravaju sredstva u matične ekonomije.
Strateg iz BNY-a, Wee Khoon Chong, potvrdio je da podaci banke pokazuju ponovni rast odljeva dolarskih sredstava iz portfelja, osvrćući se na interne pokazatelje poznate kao iFlow.
Tržišta reaguju na Trumpove komentare o Powellu
Tržišni pomaci zabilježeni tokom azijske trgovinske sesije u ponedjeljak predstavljaju prvu reakciju na izjave koje je dao Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća. Hassett je tada izjavio da predsjednik Trump razmatra mogućnost smjene Jaya Powella, što je dodatno uznemirilo tržišta. Trump je ranije sugerirao da ima pravo da smijeni predsjednika Fed-a.
Hassett je u petak, dok su američka tržišta bila zatvorena zbog praznika, rekao novinarima da su predsjednikove frustracije prema politici Federalnih rezervi opravdane i da ih treba razumjeti.
Azijska tržišta i američki futuresi pod pritiskom
Trgovanje u Aziji bilo je ograničeno zbog uskršnjih praznika, pri čemu su tržišta u Hong Kongu i Australiji bila zatvorena. Japanski i tajvanski berzovni indeksi pali su za 1,4% i 1,2%, dok je kineski CSI 300 zabilježio skroman rast od 0,2%.
U međuvremenu, američki futuresi pokazali su negativan trend – ugovori za S&P 500 i Nasdaq pali su za 0,8%.
Fed pod pritiskom, ali nastavlja politiku stabilnosti
Predsjednik Trump je više puta vršio pritisak na Federalne rezerve da dodatno smanji kamatne stope. Do sada, Fed je ove godine zadržao stope nepromijenjene, nakon što su tokom 2024. tri puta bile smanjene.
Iako Federalne rezerve funkcionišu kao nezavisna institucija, svaki pokušaj političkog uticaja na monetarnu politiku, posebno u vidu smjene predsjednika, mogao bi dodatno destabilizirati tržišta. Powellov mandat ističe u maju 2026. godine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.