karijera

Foto: Ilustracija, LinkedIn

20.03.2025 |

Karijera / TIPS AND TRICKS

Izvor: Agencije

Kontinuirani rad i učenje

Evolucija tržišta rada: Šta je FOBO i kako ostati relevantan na poslu?

Ono što je nekada bio zadatak ljudske radne snage, sada se sve više prepušta algoritmima i mašinskom učenju.

U svijetu rada koji se ubrzano mijenja, jedna od najvećih prijetnji savremenim profesionalcima jeste strah od zastarijevanja.

Ovaj fenomen, poznat kao FOBO (Fear of Becoming Obsolete – strah od zastarjelosti), označava bojazan da će naše vještine, znanje i iskustvo postati irelevantni usljed tehnoloških inovacija, automatizacije i promjena u poslovnim modelima.

Strah od zastarijevanja posebno je izražen u industrijama gdje digitalna transformacija napreduje neviđenom brzinom, kao što su finansijski sektor, IT, marketing, ali i tradicionalne oblasti koje se prilagođavaju novim trendovima, prenosi Investitor.me.

Zašto je FOBO sve prisutniji?

Razvoj vještačke inteligencije i automatizacije doveo je do situacije u kojoj se mnogi poslovi mogu obavljati brže, efikasnije i uz niže troškove.

Ono što je nekada bio zadatak ljudske radne snage, sada se sve više prepušta algoritmima i mašinskom učenju.

Pored toga, promjene u poslovnim modelima i zahtjevima tržišta često znače da su znanja koja su donedavno bila neophodna sada zastarjela.

Pandemija COVID-19 dodatno je ubrzala ovaj proces, jer su kompanije bile primorane da digitalizuju svoje operacije i smanje troškove automatizacijom.

Ovakav razvoj događaja podstakao je radnike da preispitaju svoje karijerne puteve i zapitaju se kako da ostanu konkurentni na tržištu rada koje se konstantno mijenja.

Kako se boriti protiv FOBO-a i ostati relevantan?

Iako FOBO može djelovati kao neizbježna posljedica tehnološkog napretka, postoje konkretni koraci koje pojedinci mogu preduzeti kako bi osigurali svoju profesionalnu relevantnost.

1. Kontinuirano učenje i profesionalni razvoj

Svijet rada danas zahtijeva mentalitet stalnog učenja. Više nije dovoljno osloniti se na obrazovanje stečeno u mladosti – umjesto toga, potrebno je kontinuirano pratiti trendove, usvajati nova znanja i razvijati vještine koje su tražene na tržištu. Online kursevi, vebinari, sertifikati i specijalizovane radionice postaju nezaobilazan alat za profesionalce koji žele da ostanu relevantni.

2. Razvijanje "mekih" vještina

Dok tehnologija preuzima mnoge tehničke zadatke, meke vještine poput komunikacije, kritičkog razmišljanja, kreativnosti i emocionalne inteligencije postaju sve vrednije.

Poslodavci sada više nego ikada cijene zaposlene koji mogu efikasno raditi u timovima, rješavati probleme i pokazati liderstvo u složenim situacijama.

3. Prilagodljivost i spremnost na promjene

Fleksibilnost u karijeri je ključna u vremenu brzih promjena. Umjesto da se grčevito držimo jedne industrije ili pozicije, korisno je biti otvoren za nove mogućnosti – bilo da se radi o promjeni sektora, usvajanju dodatnih vještina ili pokretanju sopstvenog posla.

Oni koji su spremni da se brzo prilagode i prihvate nove izazove imaju veću šansu da ostanu konkurentni.

4. Korištenje tehnologije u svoju korist

Umjesto da tehnologiju posmatramo kao prijetnju, možemo je iskoristiti kao alat za poboljšanje sopstvenog rada.

Automatizacija može pomoći da se oslobodimo rutinskih zadataka i fokusiramo na strategiju, inovacije i kreativne aspekte posla. Upotreba digitalnih alata za produktivnost, analitiku i umrežavanje može donijeti značajne prednosti u profesionalnom razvoju.

5. Građenje ličnog brenda i mreže kontakata

Prisustvo na profesionalnim platformama poput LinkedIn-a, aktivno učešće u stručnim zajednicama i dijeljenje znanja putem blogova ili predavanja može značajno povećati profesionalnu vidljivost.

Ljudi koji grade svoj lični brend i imaju snažnu mrežu kontakata lakše pronalaze prilike za napredak i karijerni rast.

Uloga poslodavaca u smanjenju FOBO-a

Dok pojedinci treba da preduzmu inicijativu za svoj profesionalni razvoj, i kompanije imaju važnu ulogu u smanjenju FOBO-a među zaposlenima.

Organizacije koje ulažu u razvoj svojih timova, nude prilike za prekvalifikaciju i stvaraju kulturu inovacija biće u prednosti u odnosu na konkurenciju.

Programi obuka, mentorstvo i fleksibilne radne prakse mogu značajno doprinijeti osjećaju sigurnosti zaposlenih i smanjiti njihov strah od zastarijevanja.

Kada zaposleni osjete da imaju podršku i mogu da napreduju unutar kompanije, biće motivisaniji i produktivniji.

Prilika za rast

FOBO je realan izazov modernog doba, ali nije nepremostiv. Oni koji usvoje mentalitet stalnog učenja, razvijaju svoje meke vještine, koriste tehnologiju u svoju korist i aktivno rade na svojoj profesionalnoj mreži, imaće veće šanse da ostanu relevantni na tržištu rada.

Umjesto da strahujemo od promjena, trebalo bi da ih vidimo kao priliku za rast i unapređenje.

Svijet rada će se i dalje razvijati, a na nama je da se prilagodimo i ostanemo korak ispred!

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)