karijera

Foto: Ilustracija, LinkedIn

24.03.2025 |

Karijera / TIPS AND TRICKS

Izvor: Akta.ba

POSLOVNI SAVJETI

Kako smanjiti distrakcije i nositi se sa bučnim kolegama?

Ako radiš u bučnoj sredini, postoji nekoliko koraka koje možeš poduzeti da smanjiš ometanja.

Ostati fokusiran i raditi u udobnom, opuštajućem okruženju omogućava ti da ostaneš motivisan, produktivan i efikasan.

Ako radiš u bučnoj sredini, postoji nekoliko koraka koje možeš poduzeti da smanjiš ometanja.

Slijedi ove korake kako bi se na pravi način nosio s bučnim kolegama:

1. Pokušaj ignorisati buku

Ako je tvoj kolega samo povremeno bučan, možda će se ubrzo smiriti i vratiti svom poslu. Procijeni koliko ti je lako raditi uprkos ometanjima.

Možda možeš u to vrijeme raditi lakše zadatke koji ne zahtijevaju punu koncentraciju. Kada postane tiše, prebaci se na složenije zadatke.

2. Radi sa slušalicama

Uz odobrenje nadređenog, razmisli o tome da radiš sa slušalicama. To mogu biti slušalice koje poništavaju buku i sprječavaju druge da te ometaju.

Ako ti odgovara rad uz muziku, pusti nešto u slušalicama da nadjačaš buku iz okoline. Preporučuje se instrumentalna muzika bez teksta, kako bi se smanjila ometanja.

Klasična ili ambijentalna muzika takođe može povećati tvoju koncentraciju i produktivnost.

3. Napolje na pauzu

Izloži se opuštenijem okruženju tako što ćeš izaći napolje na kratku pauzu. Isprazni glavu od suvišnog šuma tako što ćeš prošetati oko zgrade i udahnuti svjež zrak.

To ti može pomoći da se oslobodiš stresa i osjećaja preopterećenosti. Elementi prirode i boravak na otvorenom mogu poboljšati tvoje raspoloženje i omogućiti ti da se vratiš s pozitivnijim stavom.

Ako vani hvataš bežični internet i ima stolova i stolica, pitaj nadređenog možeš li povremeno raditi napolju.

Svjež zrak i sunčeva svjetlost mogu povećati tvoju energiju i fokus, što ti može pomoći pri rješavanju zahtjevnijih zadataka.

4. Ljubazno razgovaraj s kolegom o buci

Ako te kolega redovno ometa pričom s drugima ili sam sa sobom, pristojno mu se obrati.

Održi profesionalan ton i zamoli ga da malo utiša, naročito kad pokušavaš da se fokusiraš na važne zadatke. Pokušaj da se osmjehuješ i budeš ljubazan kako bi razgovor ostao pozitivan.

5. Obavijesti nadređenog

Zakaži sastanak s nadređenim ako buka ozbiljno utiče na tvoju produktivnost. Obavijesti ga o situaciji, ali zadrži profesionalan ton. To pokazuje da se ne žališ, već da konstruktivno pristupaš problemu.

Pokušaj predložiti rješenja – to pokazuje da si proaktivan i da želiš pomoći, a ne samo dodavati nove obaveze šefu.

Pitaj da razgovor ostane anoniman, kako ne bi došlo do napetosti među kolegama. Saslušaj prijedloge nadređenog smireno i razmisli o njima – možda predloži da promijeniš radno mjesto ili raspored.

6. Održi pozitivan stav

Pokušaj biti ljubazan i pozitivan tokom cijelog radnog dana, čak i ako te kolega i dalje ometa. Ako ostaneš smiren i profesionalan, pokazuješ da znaš nositi se s neugodnim situacijama zrelo i staloženo.

Ako ti se kolega obraća negativno, pokušaj zadržati pozitivan ton – osmjehni se, ostani smiren i predloži korisna rješenja.

7. Zatraži premještaj

Ako si već razgovarao s kolegom, a buka i dalje ometa tvoj rad, obrati se šefu ili kadrovskoj službi i pitaj možeš li promijeniti radno mjesto.

Ako nema slobodnih mjesta, pitaj možeš li povremeno raditi od kuće kad je buka prevelika.

Takođe možeš predložiti da koristiš praznu salu za sastanke kad je slobodna – tamo možeš raditi na zahtjevnijim zadacima, a za lakše se vratiti za svoj sto.

8. Postigni kompromis s kolegom

Sastani se s kolegom i profesionalno predloži rješenja koja bi odgovarala oboma. Možeš ponuditi svoj prijedlog, a on/ona svoj, i zajedno doći do kompromisa koji će smanjiti buku i poboljšati radnu atmosferu.

Slušajući potrebe svog kolege, povećavaš šansu da će i on čuti tvoje.

Na primjer, ako ti kaže da mora često razgovarati s klijentima telefonom, predloži da za to koristi salu za sastanke, ili zatraži njegov raspored kako bi u to vrijeme radio negdje drugo.

9. Postupaj s ljubaznošću i razumijevanjem

Možda postoji opravdan razlog zašto je tvoj kolega bučan, pa je važno da ostaneš obazriv.

Iskoristi situaciju da porazgovarate i o njegovim i o svojim izazovima, i daj mu dovoljno prostora da objasni svoju stranu.

Osmjehni se i pokaži da slušaš, te mu stavi do znanja da si voljan pomoći i pronaći zajedničko rješenje koje će odgovarati oboma.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)