Foto: Canva
09.01.2025 |
Kolumna
Izvor: Akta.ba
Poslodavci u BIH žele da povećaju radnicima plaće za ovih 381 KM, ali ne žele državi da daju dodatnih 304 KM mjesečno.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je Odlukom od 31.12.2024. jednostrano nametnula minimalnu platu za 2025. godinu, prema kojoj svi poslodavci moraju povećati minimalne plaće s dosadašnjih 619 KM na 1.000 KM, dok će bruto iznos dostići 1.744 KM, što je rast od 685 KM. Doprinosi rastu sa 440 KM na 744 KM.
Pojednostavljeno, Vlada FBIH je svim poslodavcima uključujući mikro i male biznise, tek osnovane biznise, biznise koji se bore da opstanu u prvih 5 godina poslovanja, biznise koji su u gubicima, naredila da mjesečno počnu zarađivati dodatnih cca 685KM po radniku, od čega radniku treba da isplate 381 KM, a u državni budžet 304 KM. Za provedbu ove odluke je dala manje od mjesec dana.
27 osoba radi da bi nahranilo 73 osobe
Poslodavci u BIH žele da povećaju radnicima plaće za ovih 381 KM, ali ne žele državi da daju dodatnih 304 KM mjesečno. Ne žele to iz dva razloga. Prvi, jer ne mogu ili teško mogu to da zarade, a drugi jer znaju da je to bačen novac koji će potrošiti državna administracija, bez da išta korisno uradi za privredu i društvo.
Da bismo shvatili korijen problema, treba da pogledamo strukturu društva u Federaciji FBIH, u kojoj na 01.01.2025. živi cca 2.127.000 ljudi. Struktura svakih 100 osoba koje žive u FBIH je slijedeća:
Vidimo da 27 radnika u realnom sektoru treba da zaradi za 64 osobe koje ne rade i još 9 državnih službenika. 27 osoba radi da bi nahranilo 73 osobe. Ovo nije održivo. Odluka Vlade FBIH se čini kao kupovina vremena, te namjerno zavađanje radnika i njihovih poslodavaca (koji su radnicima sigurno bolji prijatelji od Vlade FBIH), dok svi ne shvatimo da nam je država bankrotirala.
Evo da prikažemo i grafički:
Pozitivne posljedice odluke Vlade FBiH o povećanju minimalca:
Slažemo se da radnici treba da dobiju veći minimalac. Niko nije protiv povećanja primanja radnika.
Negativne posljedice odluke Vlade FBiH o povećanju minimalca:
Bonus komentar i pitanje za razmišljanje:
Onaj ko uzme kovertu punu gotovine učestvuje u kriminalu isto koliko i onaj ko je daje. Znači nije samo poslodavac koji plaća u gotovini kriv nego i radnik koji na to pristaje. Teza da su radnici jadni i nemoćni je komunistička teza koja nije tačna odavno. Umjesto da se radnici kontinuirano bore za svoja prava i za bolja radna mjesta, odgovornost prebacuju na druge. Veliki problem našeg društva je lijenost. Kome je mrsko popravljati svijet i društvo, vjerovatno mu je mrsko i raditi.
Svaki put kada platite krečenje stana bez da ste dobili fiskalni račun, kradete porez državi. Svaki put kada platite keramičara, vodoinstalatera, čišćenje kuće, tetu čuvalicu, bez računa, kradete porez državi. Vjerujem da kada se pogledate u ogledalo ne vidite utajivača poreza, ali vi to vjerovatno jeste. Značajan broj biznisa u BIH posluje bez obaveze posjedovanja fiskalne kase, država je to omogućila. S druge strane država nas oporezuje višestruko, ponekad više puta za istu stvar. Plaćamo porez na dohodak, porez na nekretnine, porez na dodatnu vrijednost, takse za istaknute firme. Onda država iz tog našeg novca isplati penzionere, kupi sebi službene automobile i isplati nekima subvencije, npr. mladima da kupe skupi stan, jer eto mladi su navodno bitniji od njihovih roditelja.
Cijelo društvo učestvuje u kriminalu, neko više, neko manje i iz različitih razloga. Da li je to zato što ljudi vole da kradu ili zato što je ekonomski i društveni sistem naopako postavljen pa je krasti od države nužno za preživljavanje?
Autorica: Adela Ramić, master menadžmenta, konsultantica za biznis i finansije, edukatorica za razvoj biznisa i finansijsku pismenost.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.